Knihy

James Norbury: Veľká panda a malý drak

Som veľmi rada, že v poslednej dobe sa rozmáhajú príbehy podobné príbehu Malého princa. Tá podobnosť, nie je v tom, žeby Malý princ nebol unikát. Ale práve v tom, že sa môžeme opäť pozrieť na život z detskej alebo jednoduchšej perspektívy.

James Norbury o knihe hovorí, že je vyvrcholením jeho životných skúseností. Autor sa inšpiroval budhistickou spiritualitou. Verí, že myšlienky ukryté v knihe môžu pomôcť nejednému čitateľovi.

Niekedy je dobré vyraziť, aj keď nemáš ani tušenia, kam ideš.

Príbeh je o putovaní veľkej pandy a malého draka naprieč ročnými obdobiami – jar, leto, jeseň, zima, jar. Okrem rozhovorov medzi nimi nás sprevádzajú aj krásne, väčšinou čiernobiele ilustrácie.

Aj keď to nie je čítanie na dlho, môžete si ho vychutnávať pomaly. Nad niektorými myšlienkami sa pozastaviť alebo ich vstrebať. Pre mňa osobne ilustrácie v takýchto príbehoch dokresľujú myšlienky. Pridávajú hodnotu.
Niektoré rozhovory sú úsmevné, niektoré priamočiare, niektoré tajuplné a každý čitateľ si môže v knihe nájsť aj trochu povzbudenia.

„To je veľmi malá sviečka,“ povedal malý drak.
„Akékoľvek je svetlo slabé,“ usmiala sa veľká panda, „je to lepšie ako tma.“

Napriek tomu mám jednú výčitku a tým je, že nie všetky myšlienky boli komunikované prirodzene a niekedy som mala pocit, že odpoveď nemá slúžiť malému drakovi. Niektoré odpovede akoby mali napomínať alebo vychovávať priamo čitateľa. Napriek tomu, že tam takéto momenty pre mňa boli a vadili mi, nemôžem povedať, že som mala taký pocit počas celého čítania.

„Čo je dôležitejšie?“ spýtala sa veľká panda. „Cesta alebo cieľ?“
„Spoločnosť,“ povedal malý drak.

Celkovo hodnotím knihu ako fajn, ale oveľa viac ma oslovila kniha Chlapec, krtko, líška a kôň od Charlie Mackesy.

Knihu by som odporučila ľuďom, ktorí potrebujú spomaliť. Tým, ktorí si zamilovali príbehy ako Malý princ. Tým, ktorí majú radi, keď príbeh podfarbuje ilustrácia. Tým, ktorí majú radi pandy a snívajú o drakoch, malých či veľkých.

Za možnosť rozšíriť si obzory by som rada poďakovala
kníhkupectvu Pre Školy, kde nájdete nie len tento zaujímavý príbeh.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *