Knihy

Max Lucado – Nikdy nie si sám

Mám pocit, že knihy od Maxa Lucada majú vždy výraznejšiu jednu črtu. Pri knihe Nikdy nie si sám som mala pocit, že Max Lucado v nej bol osobnejší.

Max Lucado v tejto knihe od vydavateľstva kumran.sk prináša dvanásť kapitol plných nádeje. V dobe covidu sme sa mnohí cítili osamelí. Niekedy sa človek cítil osamelý v dave, dnes sa tak môže cítiť doma.

Keď sa budete nabudúce spytovať: Príde mi niekto na pomoc?, zbystrite sluch a začujete Ježišovu odpoveď: JA SOM v tej búrke s tebou.

Jednotlivé kapitoly sú opäť naplnené rôznymi príbehmi ľudí a tento krát aj osobnejšími príbehmi autora. Nikdy som nemala pocit takej ľudskej spriaznenosti ako pri čítaní tejto knihy.

Kniha sa zaoberá nie veľmi ľahkými otázkami ako napr.: Nie je Bohu ukradnuté, keď sa cítim vyčerpaný životom? alebo: Keď môj život zachváti búrka, všimne si to vôbec?

Viera nie je neprítomnosť pochybností. Viera je ochota klásť si ťažké otázky.

Musím priznať, že autorovi sa opäť podarilo napísať knihu plnú nádeje, povzbudenia a poukazujúcu na skutočného Boha. V kapitolách sa zamýšľa aj nad biblickými postavami, ktorým dáva ľudskú tvár ako aj nad niektorými biblickými príbehmi.

Kniha Nikdy nie si sám je podľa mňa veľmi aktuálna. Nie len kvôli covidu, ale aj preto, že spôsob nášho života sa zmenil a dal nám príležitosť stať sa filozofmi našich životov. Určitým spôsobom sa zaoberáme našimi vzťahmi, ľuďmi okolo nás ako aj nad určitou osamelosťou. Nikto nechce byť skutočné sám a málokto si vie užívať tú správnu samotu, ktorá vedie k reflexii.

Knihu môžem len odporúčať. Ide o hlbšie čítanie, ktoré mení srdce a myslenie. Čítanie, ktoré vypĺňa vnútornú samotu.

Dovoľte, aby slovo, ktoré Ježiš vyslovil, splnilo svoj cieľ: priviedlo vás domov.

Knihu odporúčam všetkým fanúšikom Maxa Lucada. Tím, ktorí majú radi skutočné príbehy. Tím, ktorí chcú vedieť aký je Boh. Tím, ktorí sa neboja odhodiť svoju negativitu a vymeniť ju za nádej. Tím, ktorí sa cítia osamelo, lebo čo ak… ak nie sú sami?

Myšlienky z knihy:

Veriť neznamená klaňať sa nejakému božstvu. Veriť znamená vložiť svoju dôveru v Boha. Je to rozhodnutie bezvýhradne sa spoľahnúť na silu živého a milujúceho Spasiteľa.

Vy i ja túžime po Niekom, kto vstúpi doprostred zmätku našich životov. Túžime veriť v živého a milujúceho Boha, ktorý robí zázraky a neváha vojsť do tŕnia nášho sveta, aby nás z neho vytiahol.

Božia pomoc je spoľahlivá a zároveň zakaždým jedinečná.

Ak budete svoje problémy vnímať iba ako izolované ťažkosti, zatrpknete. Ak sa však na ne pozriete ako na príležitosti dôverovať Bohu a jeho schopnosti rozmnožiť to, čo vám dal, aj tá najmenšia nepríjemnosť získa nový zmysel.

Rovnakú otázku si kladieme aj v súvislosti s Božou milosťou. Prameň jeho milosti raz istotne vyschne, nie? Omyl. Nevyčerpáme niekedy studňu jeho dobroty? Nemožné. Neminú sa jedného dňa zásoby jeho milosrdenstva a lásky? V žiadnom prípade.

Táto recenzia bola napísaná vďaka službe www.storpic.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *