Knihy

Roseanna M. Whiteová – Pieseň bez nôt

V druhom diely trilógie Tiene nad Anglickom sa presúvame do prostredia nôt a hudby. Willa Forsytheová by mohla byť obyčajnou mladou anglickou dámou, ale jej život nebol zďaleka taký jednoduchý.


Rozhodnutia jej rodičov ju ako dieťa priviedlo na ulicu, kde sa pridala k skupinke detí, ktoré boli ako ona. Stala sa z nich rodina, nie vďaka spoločnej krvi, ale z vlastného rozhodnutia. Vďaka tomu nadobudla skúsenosti, ktoré by do nej v prítomnosti nikto neočakával. Ako šikovná zlodejka dostane prácu, ktorá sa neodmieta. Tajomný pán V jej dá úlohu, aby ukradla šifrovací kľúč, ktorý vlastní svetoznámy huslista Lukas de Wilde. Willa sa preto vydáva do Wallesu, kde je orchester, v ktorom Lukas vystupuje.


Lukasa de Wilde už netrápi, že nežije život známej osobnosti, že nežije pre krásne ženy, večierky a zábavu. Ťažia ho obavy o rodinu, ktorú zanechal v Belgicku po vpáde Nemecka. Neistota toho, čo sa stalo s jeho matkou a mladšou sestrou ho ubíja.

Keď stretne Willu a počuje ju hrať na jeho husliach je unesený. Jeho život, zmýšľanie sa začne pod vplyvom okolností meniť.


Willa je na tom podobne. Stretnutie s Lukasom jej mení pohľad na život a na jej hodnoty. Je skúšaná jej oddanosť. Z jednoduchej úlohy sa vykľuje tá najnáročnejšia, akej kedy Willa čelila. Okrem jej srdca sa jej do cesty postavia dvaja nebezpeční muži, ktorí sledujú vlastné záujmy.


Ako to už býva, knihy z vydavateľstva i527 s čítajú skvelo. Postavy sú premyslené a človek sa rýchlo ponorí do deja. Na chvíľu sa prenesiete do tieňov nad Anglickom a viete odpustiť aj nedostatky, pretože si príbeh získa vaše srdce.

Veľmi sa mi páčilo, že v tomto diely som mohla viac spoznať aj rodinu Willy, ktorá bola v prvom diely pomenej. V tejto knihe dostali viac priestoru a vďaka tomu sa teším na záverečný diel. Autorka veľmi dobre spracovala aj hudobnú časť knihy, v ktorom spomínala rôzne pojmy a vysvetľovala rôzne nuansy hudobného jazyka. Mne ako laikovi priniesla atmosféru a postavám hĺbku. Tiež sa mi páčilo, že poodkryla pre mňa menej známe oblasť kryptológie – šifrovania kódov.


Kniha má pridanú hodnotu. Je to umelecký čitateľský zážitok. Nie kvôli tomu, žeby bola dokonalá, ale preto, že som mala pocit, že čítam niečo skutočné. Niečo čo by sa mohlo stať. O ľuďoch, ktorý by takto mohli žiť.

Áno, boli tam aj veci, ktoré by som vytkla. Jednou z nich bolo charakter Lukasa, ktorý mal mať povesť milovníka. Čakala som, že aspoň na začiatku, bude zopár situácií alebo počas, keď sa táto jeho povaha prejaví. I keď bola pravda, že už na začiatku knihy to nebol ten bezstarostný Lukas, akým býval.


Druhou a aj poslednou vecou by boli odhalenia. Vo chvíli, keď som si povedala, že bude Willa určite zahmlievať, tak vtedy povedala pravdu. Mala som pocit, že viac krát postavy odhalili niečo príliš skoro.


Napriek tomu sa mi kniha páčila. Páčili sa mi vnútorné monológy postáv ako aj úprimne prejavované city. Aj keď mi spisovateľstvo v prvom diely bolo bližšie ako hudba, tak sa mi príbeh páčil a ukázal mi ako môžu hudbu vnímať umelci.

Knihu by som odporúčala tým, ktorí prečítali prvý diel Muž bez mena. Tým, ktorí majú radi romanticko-historické príbehy, pri ktorých naozaj prežívate tú úprimnosť. Tým, ktorí si chcú oddýchnuť a pritom zažiť aj to napätie. Tým, ktorí majú radi, keď sú postavy k sebe úprimné a premieňa to ich srdce.

Zopár myšlienok z knihy na záver:

S najväčším rizikom prichádzajú najväčšie odmeny.

Opakovala si, že jej nemôže ublížiť ešte viac.
Jeho oči plakali bez sĺz. „Miloval som vás.“
Mýlila sa.

Nezamení jednu tyraniu svojej rodiny za druhú – nájde pre nich slobodu.

„Nebudem to brať osobne. Len ako predpojatosť voči mojej profesií – to chápem. Vieš, nikdy som sa nenaučil veriť pekárovi. Je to zaujatosť, cez ktorú som sa nikdy nepreniesol, pretože raz po mne jeden hodil starú žemľu, keď som sa hrabal v jeho smetiach. Bola ako skala.“

„Nebudem sa ospravedlňovať,“… „Nie za to, že ťa chcem vidieť šťastnú. To je privilégium brata.“

Prepáč, Bože, ak si tam , povieš mu, že ma to mrzí? Nechcela som ho zraniť. Povedz mu… povedz mu, že keby som vedela, ako milovať, chcela by som milovať jeho.

Za knihu by som rada poďakovala vydavateľstvu  i527.net – vydavateľstvo kníh #KdeDobroViťazí, ktoré prináša mnoho skvelých príbehov, ako je aj príbeh Willy a Lukasa, slovenským čitateľom.

Táto recenzia bola napísaná vďaka službe www.storpic.com.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *