Knihy

Max Lucado – O nič (nebuďte) ustarostení

Max Lucado sa stal jedným z autorov, ktorý ma povzbudil a naplnil nádejou. Jeho knihy môžu na prvý pohľad vyzerať podobne. V slovenskom vydaní je vnútorná úprava textu jeho posledných kníh rovnaká, ale obsah je vždy iný a osviežujúci.

Mám pocit, že autor sa prirodzeným spôsobom prihovára k čitateľovi. Vysvetľuje, trpezlivo vedie cez svoje myšlienky. Jednotlivé kapitoly prelína skutočnými príbehmi a biblickými textami. A svojimi slovami často triafa do čierneho.

Knihu O nič (nebuďte) ustarostení som čítala vo chvíľach, v ktorých som mala veľa príležitostí byť ustarostená. Mnohí by povedali oprávnene, mnohí zase, že zbytočne. Naše hodnoty sú rôzne. To čo je prínosom tejto knihy a môže ním byť pre každého čitateľa je to, že autor pomocou 11. kapitol predstavuje princípy, ktoré môžu pomôcť. A tým, že ide o kresťanskú literatúru poukazuje na  Toho najdôležitejšieho.

Páčilo sa mi, že autor nezľahčoval situácie, neglobalizoval, ale naozaj viedol k pochopeniu toho, čo nám môže pomôcť s ustarostenosťou. V knihe je mnoho príbehov ľudí, ktoré čítanie oživujú a zreálňujú niektoré myšlienky. Dokonca autor odhaľuje aj seba, svoje príbehy a myšlienky ohľadom tejto témy.

Skvelé je, že jednotlivé kapitoly nie sú veľmi dlhé, takže nimi môžeš začať napríklad deň aj s dobrým čajom. Svižne sa čítajú a dá sa nad nimi zamyslieť.

Myslím si, že autor v tejto knihe priniesol mnohé a jedná z vecí, ktoré by som si rada odniesla bolo zameranie na vďačnosť. Za čo si bol/-a naposledy vďačný/-á? Kedy si sa nad tým naposledy zamyslel/-a?

Keď sa človek zameria na vďačnosť za to čo má a koho má vo svojom živote, tak sa môže udiať zvláštna vec. Jeho myseľ sa začne meniť. Namiesto starostí môže prísť radosť.

Nechcem tým povedať, že po prečítaní knihy, už nikdy nebudem mať starosti. Starosti samé o sebe nie sú zlé. Myslím si, že nám môžu pomôcť rozlišovať to na čom nám záleží. V knihe skôr ide o to, čo sa môže stať s našimi mysľami a srdcami, pokiaľ im prepadneme a začneme sa starostiť o všetko. Potom starosti prichádzajú s úzkosťou alebo aj vinou.

Knihu by som odporučila všetkým ustarosteným. Tím, ktorí chcú byť povzbudení kresťanskou literatúrou. Tím, ktorí majú okolo seba niekoho, kto je ustarostení a už nevedia ako by ho povzbudili. Tím, ktorí sú odvážni pozrieť sa do svojho vnútra a reflektovať.

Niekoľko myšlienok na záver:

Úzkosť a strach nie sú dvojčatá, ale sesternica a bratranec. Strach vidí hrozbu. Úzkosť si ju predstavuje.

Vina vyvoláva v duši úzkosť. Milosť ju upokojuje.

Šťastný kresťan je taký, ktorý si uvedomuje závažnosť hriechu a zároveň nesmiernu veľkosť milosti. Nepopiera váhu hriechu ani schopnosť Boha odpúšťať. Pozornosť upriamuje na milosť, nie na vinu, a tak si zachováva vnútorný pokoj.

Nie náhodou je čelné sklo auta väčšie ako spätné zrkadlo. Vaša budúcnosť má väčší význam než vaša minulosť.

Môžete ovplyvniť kvalitu svojich dní, ale ich kvantitu nie.

Za knihu by som rada poďakovala slovenskému vydavateľstvu kumran.sk, ktoré prinieslo mnoho kníh od Maxa Lucada slovenským čitateľom 🙂

Táto recenzia bola napísaná vďaka službe www.storpic.com

2 komentáre

  • Mony

    Nuž, teraz premýšľam, žeby som si tú knihu vzala na recenziu aj ja 😀 V poslednom čase tých starostí akosi pribúda a niečo povzbudivé by sa veru pritrafilo vhod 🙂 Od autora som čítala iba jeho román Zázrak v kaviarni Higher Grounds, ale bola som fakt sklamaná, ale asi mu duchovná literatúra ide lepšie, lebo si ho veľa ľudí obľúbilo a chváli…každopádne skvelá recenzia♥ Uvidíme, či mu napokon dám šancu 😉

    • Erika

      Ďakujem 🙂 Zázrak v kaviarni Higher Grounds som nemala príležitosť prečítať, ale tiež som počula menej pozitívne reakcie. Čo sa ale týka týchto jeho kníh, tak naozaj vie čo robí/píše 🙂 Budem rada ak potom dáš vedieť ako sa ti páčílo, keď mu dáš ešte šancu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *