Knihy

Lynn Austinová – V tvojej koži

Keď som sa rozhodla prečítať si knihu V tvojej koži nečakala som, že bude o tom, o čom bola. Čakala som na príbeh o udalostiach po vojne. Bola som zvedavá ako autorka spracuje tému ukradnutej identity. A toto som nedostala, teda nie celkom. Dostala som oveľa viac.

Lynn Austinová predstavuje vo svojom príbehu dve hlavné hrdinky. Bohatá Audrey Clarksonová sa do svojho života dostatku bezpečia narodila. Ničím sa nepričinila o to, že vyrastala v bohatej rodine, v sídle Wellingford Halle v Anglicku, ktorá od nej očakávala, že bude poslušná a dobre sa vydá. Veľa lásky zo strany rodičov nezažila a spoločnosť, v ktorej sa pohybovala, neprinášala hlboké priateľské vzťahy. Jedinou blízkou osobou bol jej brat Alfie.

Druhá hlavná hrdinka sa volala Eva Dawsonová. Pochádzala z nižšej triedy a jej mama pracovala v sídle Wellingford Halle. Kvôli práci nemohli byť veľmi spolu ale Eve vedela, že ju jej mama ľúbi. Zatiaľ žila so svojou babičkou.

Náhoda zviedla tieto dve ženy k priateľstvu už keď boli malé. V knihe môžeme čítať o ich životoch, radostiach a pádoch. O ich opätovných stretnutiach a o tom, že i také nepravdepodobné priateľstvo môže priniesť odvahu a prijatie. Ako sa dostali do situácie, v ktorej Eva prebrala Audrino miesto v jej novom domove? Ako je to možné po tom všetkom čo spolu prežili?

A o to presne ide. Čitateľ podľa popisu knihy očakával situáciu a príbeh, v ktorom sa to vysvetlí. Ale autorka sa rozhodla priniesť na papier viac. Predstavuje svoje hrdinky veľmi podrobne. Väčšina knihy sa odohráva v minulosti. Dosť veľká časť rieši práve ich odvahu počas druhej svetovej vojny, v ktorej pomáhali ako vodičky sanitiek. Myslím si, že autorka realisticky vykreslila rôzne situácie vojny. Vojnu zachytáva práve z tej druhej strany, nie z frontu, ale z tej reality obyčajných ľudí. Tých čo žili na dedinách a mestách. Ich prežívanie sa vás bude počas čítania dotýkať.

Keď som začala čítať túto knihu mala som mierne obavy, pretože mi hlavné hrdinky neboli veľmi sympatické. Myslela som si, že budem jednej fandiť od začiatku do konca. Opis ich detstva ma tiež až tak nezaujal, pretože som očakávala ako vyriešia to ukradnutie identity a mala som pocit, že autorka ma zbytočne naťahuje, ale potom som pochopila, že nie. Autorka sa jednoducho rozhodla mi ukázať postavy ako celok, ktorý nie je čiernobiely. Keď prišiel na scénu Alfie, začalo ma to naozaj baviť. Ale ku koncu bol aj on pre mňa sklamaním.

Celkovo neľutujem, že som knihu prečítala. Čítala sa od určitého bodu dobre a zaujímalo ma čo sa tam stane. Záležalo mi na postavách a aj keď som s nimi nie vždy súhlasila. Oceňujem ich rôznorodosť. Nezvyknem čítať knihy o druhej svetovej vojne, ale musím uznať, že v mnohom ma prinútila sa nad ňou zamyslieť. Čítanie prítomnosti bolo tiež niekedy náročné, hlavne to ako autorka odkrývala motívy hlavných hrdiniek. Aj keď je záver ukončený prišlo mi ešte zopár nevypovedaných otázok. Napadlo mi ešte zopár vecí, ktoré mohla autorka viac uzavrieť.

Hlavné hrdinky to nemali v mnohom ľahké a ich rozhodovanie nebolo jednoduché. Kniha mala čosi do seba. A keď máte radi historické romány, myslím si, že nie je nad čím váhať.

Knihu by som odporučila tím, ktorých zaujíma téma druhej svetovej vojny a chcú sa na ňu pozrieť z iného uhlu. Tím, ktorých by mohlo zaujímať čo môže niekoho viesť k ukradnutiu cudzej identity. Tím, ktorí hľadajú niečo hlbšie.

Zopár myšlienok z knihy na záver:

„Teraz je front tu, priamo v našich uliciach. Každý z nás je vojak.  Ale ako máme bojovať?“

„Viem, aká tenká je čiara medzi životom a smrťou – jediný nádych, jediný úder srdca.“

A Alfie mal pravdu – bol plytký. Naopak, Luois mal hĺbku.

V tom spočíva ničivá sila hriechu a klamstiev – ubližujú vinným rovnako ako nevinným.

Dobrý pastier si prišiel po svoju stratenú ovečku, aby ju odniesol domov.

Za knihu by som rada poďakovala vydavateľstvu kumran.sk. Som rada, že ste sa rozhodli priniesť silný príbeh a pohľad na vojnu z druhej strany.

Táto recenzia bola napísaná vďaka službe www.storpic.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *