Knihy

Austin Kleon – Ukaž, co děláš

Austin Kleon je spisovateľ, ktorý kreslí. V češtine okrem tejto knihy sú preložené ešte dve. Téma, ktorou sa zaoberá je kreativita v kontexte digitálneho veku a prednášal aj na TEDx. Jeho kniha Ukaž, co děláš je knihou, ktorá ti predstaví 10 spôsobov, ako zdieľať svoju kreativitu a nechať sa objaviť.  Autor výstižne a jasne podáva 10 spôsobov, ktoré podporuje myšlienkami aj iných autorov.

Už na zadnej strane zisťujeme, že týchto 10 spôsobov je zároveň 10 kapitolami s témami:

  • Nemusíš byť génius
  • Mysli na proces, nie na výsledok
  • Zdieľaj niečo malého každý deň
  • Pootvor svoju zásuvku kuriozít
  • Rozprávaj dobré príbehy
  • Uč, čo vieš
  • Nezmeň sa v ľudský spam
  • Nauč sa prijímať rany
  • Zapredaj sa
  • Vydrž

Celkovo je téma knihy o kreativite a  nasmerovaní ako robiť veci. Keď sa niečomu venuješ a chceš sa o to podeliť, tak je to kniha pre teba. Prvé kapitoly si možno vieš domyslieť podľa názvu čo chce autor povedať, ale nie to je pravidlom pre každú kapitolu.

Autor jednoduchým jazykom predostiera fakty. Používa veľa zaujímavých myšlienok iných ľudí. Musím priznať, že grafická stránka knihy je tiež skvelým bonusom. Grafická úprava často dokresľovala a podporovala autorove myšlienky vizuálne. Autor celou knihou pozýva všetkých, ktorí sú hocijakým spôsobom kreatívni, aby ukázali čo vedia. Aby si vytvorili vzťahy s komunitou ľudí, ktorých ich tvorba môže zaujímať. Nie je to kniha len pre maliarov, spisovateľov alebo bookstagramerov. Kreatívni vieme byť toľkými spôsobmi.

Formát knihy je veľmi sympatický a tiež ju vieš rýchlo prečítať a predsa ťa obohatí. Autor je vo svojej knihe k tebe úprimný. Nedá ti rýchlo kurz plný nadšenia, ale poukáže ti na to, že tvorivá činnosť potrebuje čas. Ukáže ti, že máš zodpovednosť za to, čo zverejňuješ ako aj spomína Zverejňujte tak, akoby každý čitateľ mal moc vám dať padáka.

V knihe sa venuje aj vzťahu medzi tebou ako tvorcom a tvojim publikom. Keď ukazuješ čo robíš je dôležité ukázať aj seba ako tvorcu. Popisuje ako správne sa reprezentovať. Ako zdieľať a pritom sa nestať ľudským spamom. Ako nájsť mieru a pritom stále byť osobný. Ukáž veci, ktoré máš rád a nedovoľ, aby si sa kvôli tomu cítil zle. Ale nezabudni, že ak zdieľaš niečo čo nie je tvoje, treba odkazovať na pôvodný zdroj. Pretože nikto nemá rád ak si privlastňujú jeho prácu. Ak to nebudeš robiť, môžeš sa stať nedôveryhodným.

Keď sa delíš o niečo čo robíš a možno tak i niekoho učíš ako na to (napríklad nejakú maliarsku techniku, alebo ako niečo napísať) nemusí to hneď znamenať, že daná osoba je tvojou konkurenciu. Stále to môžeš robiť inak, svojsky.

V knihe sa nachádza mnoho dobrých rád a usmernení ako vnímať to, že v dnešnej dobe sa musíš naučiť prezentovať seba. Keď chceš, ukázať čo robíš, čo ťa baví a kde je tvoja vášeň a možno nevieš ako, tak táto kniha ti môže vo viacerých veciach pomôcť. Neznamená to, že každá myšlienka je skvost a nikde si ju nepočul, ale kniha zjednocuje veľmi dobre 10 užitočných spôsobov. Ukazuje ti ako sa to dá, i keď si laik ale aj odborník.

Knihu odporúčam tím, ktorí chcú na sebe pracovať, aby mohli lepšie prezentovať to čo robia. Tím, ktorí majú pocit, že to čo robia je len ich osobné vlastníctvo a nemajú potrebu komunity. Tím, ktorí chcú vedieť ako sa zapredať a predsa nestratiť dušu (kapitola 9). Tím, ktorí hľadajú jednoducho napísané, milé, občas zábavné a inšpiratívne čítanie o tom, ako by veci mohli fungovať. Aj tom, že nie si samostatný ostrov, ale môžeš rásť vďaka ľuďom, ktorí ťa podporujú.

Pár myšlienok z knihy:

Lidé se mě často ptají: „Jak si najdeš na tohle všechno čas?“ A ja odpovídam: „Hledám ho.“

Vše, co vás ovlivňuje, stojí za sdílení, protože to publiku dáva vodítka k porozumění, kým vlastne jste a co děláte – a někdy dokonce lépe než vaše vlastní práce.

To vše vyvolává otázku: co když chcete něco sdílet a netušíte, odkud to prišlo a kdo je autorem? Odpověď: nesdílejte věci, jejichž autorství nemúžete pořádne doložit. Najdete autory, nebo nesdílejte.

Jen proto, že se o sobě snažíte vyprávět dobrý příběh, neznamená, že to má byt fikce. Inspirujte se literaturou faktu. Říkejte pravdu a říkejte ji s důstojnosti a respektem k sobě samým.

Vyučování druhých vaši práci neznehodnocuje, nýbrž ji ve skutočnosti činí hodnotnejší.

Za knihu by som rada poďakovala online kníhkupectvu Pre školy. Kniha bola pre mňa obohatením a som rada, že som si ju vďaka Vám mohla prečítať.

One Comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *