Knihy

3x Alice Munroová

Alice Munroová je kanadská spisovateľa, ktorá je považovaná za jednu z najlepších súčasných poviedkárok. Za svoje povie písanie získala Nobelovu cenu za literatúru v roku 2013. Vďaka vydavateľstvu Zelený kocúr si môžeš prečítať jej poviedkové knihy Ako o život. Na úteku a Láska dobrej ženy.

Knihy obsahujú veľa malých príbehov, pretože ide o poviedky a preto sa dá ťažko vyjadrovať ku každej, ale rada by som to poňala ako celok.

Autorka má naozaj cit pre opis rôznych charakterov a ako aj nenápadné vkladanie zaujímavých myšlienok do ich vnútorných monológov. Mnohé poviedky začínajú pozitívne, ale končia horkosladko alebo aj smutne. Autorka dobre zachytila danú dobu a rôzne situácie.

To čo si ja odnášam z knihy je to, že mi predstavila úplne iné rozmýšľanie ako mám ja. Mnoho krát sa postavy rozhodli nesprávne, čo malo následky v ich životoch. Väčšina poviedok sa v polovici zvrtla o 180 stupňov a začala sa uberať iným smerom ako to vyzeralo na začiatku.

Vnímala som určitú reálnosť daných životov a rôznych situácií. Hlavnou prednosťou bolo, že poviedky prekvapovali a to je podľa mňa dobrý znak dobrého poviedkára.  Vyšperkovať pointu. Na druhej strane ma mnohé poviedky vnútorne znepokojovali a niekoľko krát mi zhoršili náladu. A to som ako také pozitívum nebrala. Páčilo sa mi, že poviedky boli primerane dlhé a dobre sa čítali. Myslím si, že i laický čitateľ uvidí v jej knihách hodnotu.

Keď sa rozhodneš knihy čítať, odporúčam ti to nerobiť v najhoršej nálade alebo vyčerpaní, pretože niektoré poviedky, ktoré skončili smutne, tak ako to občas v živote býva, ti môžu tvoju melancholickú náladu prehĺbiť.

Knihu by som odporučila, tým ktorý majú radi poviedkové knihy. Tí by si ich naozaj nemali nechať ujsť. Tím, ktorí chcú skúsiť niečo nové. Tím, ktorí by si radi prečítali niečo, čo bolo ocenené Nobelovou cenou. Tím, ktorí chcú nazrieť cez písmenká do života iných.

Za knihy Ako o život, Na úteku a Láska dobrej ženy by som rada poďakovala vydavateľstvu Zelený kocúr. Je skvelé, že prinášate na slovenský trh aj oceňovaných autorov.

Zopár myšlienok z knihy na záver:

To, čo si niesol, to jediné, čo si niesol, bol nedostatok, niečo ako nedostatok vzduchu, zádrh vo fungovaní pľúc, ťažkosť, ktorá sa s ním povlečie naveky.

Belle bola svojská žena, on bol svojský muž.

Ak nie si sama sebou, kto teda si?

Prispôsobil sa každému rozhovoru – chápal, že základ je nepovedať nikdy nič nápadné

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *