Knihy

Som skvelé dieťa/Michaela Ray

Detská kniha Som skvelé dieťa je skvelou príležitosťou pre rozhovor rodiča s dieťaťom.  V knižke sa nám predstaví rodinka zajačikov a ich kamarátov z lesa.

Prednosťou tejto knihy je, že nie je len taká obyčajná. Cez krátke príbehy, ktoré zažíva malí zajačik poukazuje autorka na dôležitosť podporenia sebavedomia dieťaťa. S malým a milým zajačikom sa deti ľahko stotožnia.

Kniha má slúžiť ako pomôcka pre rodičov, aby pomohli budovať zdravé sebavedomie dieťaťa už od malička. Je vhodná pre deti od 3 do 8 rokov a pre rodičov v každom veku. Vzhľadom na to, že kniha má slúžiť ako materiál a pomôcka pre rodičov na začiatku obsahuje aj návod ako knihu používať. Predstavuje nám aj 7 pilierov  zdravého sebavedomia, ktorým sa venuje v jednotlivých kapitolách. Kapitoly pozostávajú z krátkeho príbehu, pekných ilustrácií, námetov pre rodičov spolu s  otázkami na rozhovory. Každá kapitola v sebe obsahuje jednou vetou zhrnutý jeden pilier. Medzi piliere napríklad patrí presvedčenie, že dieťa je chcené alebo vedomie vlastnej hodnoty.

Myslím si, že kniha môže byť praktickou pomôckou pre rodičov a pomocou niektorých otázok si spoločne vytvoriť pekné spomienky. Ku knihe sa dá vracať, pretože rozpráva o veciach, ktoré deti potrebujú počuť znovu a znovu. Možno niektoré veci, by ste potrebovali počuť aj vy, keď ste boli dieťaťom a touto cestou môžete dať zdravý príklad svojim deťom.

Na druhej strane si treba uvedomiť, že situácie, ktoré v knihe malý zajačik zažíva sú idealizované, aby poukázali, na niečo konkrétne a viedli skôr k diskusii. Teda ak ste rodič a nereaguje vždy tak ako zajačikovi rodičia, netrápte sa tým. Možno vám ukáže iné možnosti, ale myšlienkou je budovanie zdravého sebavedomia dieťaťa a nie vaše. Čo ma privádza k myšlienke, že nie vždy rodičia konajú bez chýb. Ale je dôležité, že svoje deti milujete a snažíte sa byť milujúcim rodičom k svojim občas neláskavým deťom. Nikto ani dieťa ani rodič nie je dokonalý a predsa spolu môžu mať jeden z najpevnejších a najláskavejších vzťahov na svete.

Knihu by som odporučila všetkým rodičom, pretože ide o milé čítanie, vytváranie spomienok a prirodzeného budovania detského sebavedomia. Tím, ktorí sa venujú deťom, pretože v nej môžu nájsť zaujímavé myšlienky. Tím, ktorí sa zaujímajú o detskú literatúru, ktorá je spojená s psychológiu.

Kniha spája žáner rozprávky, osobného rozvoja a poznatkov z neurovedy a rada by som sa za ňu poďakovala samotnej autorke Michaela Ray.

Rôzne názory a skúsenosti s knihou nájdete aj na stránke Som skvelé dieťa na Facebooku alebo na Instagrame 🙂

Čítate radi detské knihy?
Pokojne mi dajte vedieť vaše tipy do komentárov 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *