Knihy

Alena Srogoňová – Čokoládka a Kakaovník

Dnes by som Ti rada predstavila veľmi milú detskú knihu s názvom Čokoládka a Kakaovník. Sú to dve postavy, ktoré vyrábajú sladké dobroty v miestnej cukrární. Jedného dňa zistia, že veľa cukru v sladkostiach deťom škodí. Čo s tým môžu urobiť majitelia cukrárne?

Do cukrárne chodí veľa detí a medzi nimi aj Maťko a Natálka. V príbehoch sa stretávame aj s inými postavami z mestečka. Keď Čokoládka a Kakaovník stoja pred cukrovou dilemou, tak sa s ňou rozhodnú niečo spraviť. Predsa každý si rád občas zamaškrtí a bola by škoda ak by deti nemohli chodiť do cukrárne.

Tak prídu s jednoduchým riešením. Sú ním zdravé sladkosti. S deťmi sa naučíš ako vyrábať čokoládové prázdninové bonbóny alebo pripraviť nepečenú ovocnú tortu. Kniha má niekoľko kapitol, v ktorých prežívajú hlavní hrdinovia rôzne dobrodružstvá. Príbehy majú rozprávkový nádych, zopár kúzelných predmetov ako napríklad rastlinka, na ktorej rastú zmrzlinové kornútky.

Musím uznať, že kniha ma opäť trochu vtiahla do detstva. Nadnesené obrazy, kúzelné predmety, láskavé postavy, atmosféra,  poučenie a to všetko na pozadí s jedným z najobľúbenejších ovocí na svete – kakaa (viete ako sa hovorí, kakao rastie na strome a tam rastie aj ovocie, takže kakao je ovocie).

To čo je zaujímavé na tejto knihe a vnímam to ako prínos je to, že poukazuje na to, že sladkosti nemusia byť len nezdravé. Tak ako ani kakao nie je nezdravé samo o sebe. Príbehy môžu deťom ukázať, že sladkosti môžu byť sladké, môžu byť z rôznych surovín a môžu byť zdravé.

Páčilo sa mi ako si v rôznych kapitolách navzájom pomáhali a mysleli aj na ostatných. Deti prežívali rôzne situácie spolu s dospelými. Kniha má naozaj rozprávkový nádych a pekné posolstvo. Recept na tortu je len príjemným bonusom.

Knihu by som odporúčala všetkým deťom, pretože ide naozaj o milé čítanie. Tím, ktorí majú radi čokoládu a vedia si bez problémov predstaviť rastlinku kornútkovník alebo čokoládovú fontánu. Tím, ktorí majú radi pekné príbehy s pekným posolstvom o tom ako sa správať k iným a aj k zvieratám. Keď sa kniha deťom alebo aj dospelým zapáči môžu sa tešiť aj na jej pokračovanie.

Za knihu by som rada poďakovala autorke Alene Srogoňovej.
Myslím si, že ste stvorila niečo čo má potenciál potešiť detskú dušu
aj maškrtný jazýček.

Niekoľko myšlienok z príbehu:

Pochopili, že aj malý zázrak dokáže zmeniť detský svet.

Vždy, keď mali pocit, že im chýba letné šantenie, bonbónik si rozbalili, privoňali k nemu a on im pripomenul, že každé leto a zážitok môže mať svoju špeciálnu chuť a vôňu.

2 komentáre

  • Mony

    Jéj, to znie ako skutočne veľmi prínosná a krásna knižočka pre deti…kamarátka má už dve krásne slečny a stále pokukujem po nejakých detských knihách pre ne, takže som rada za všetky tipy ohľadom detských kníh ?…
    Nádherná recenzia!❤

    • Erika

      Ďakujem 🙂 ak hľadáš detské knihy, neviem teda presne vekovú kategóriu, ale super sú aj Veršované zvieratkovo na farme, jeden diel majú aj v lese alebo knihy Grip. Had, ktorý chcel mať nohy, Pavúčik Zlatúšik (prvý diel je vraj najlepší, ja osobne som čítala len prvý, ale tak som počula :D) , sestra mi odporúčala zase Pompomove rozprávky(to je staršia kniha, ale teraz ju opäť vydali a je zábavná), ak sú staršie a majú radi dobrodružstva tak odporúčam Artur a Minimojovia, Kráľovskí bojovníci alebo Elyonova krajina, minúlý rok som si rozširovala obzory a narazila som ešte na sériu Dračia ulička č. 13 a tam je v popredí priateľstvo a odvaha 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *