Knihy

Viktória Drgoncová – Skaza Urdisu

V záverečnom diele trilógie sa ocitáme s hlavnou hrdinkou na mieste, ktorému sa chcela najviac vyhnúť. No okolnosti to chceli inak. Jej rozhodnutia ju zaviedli do srdca Urdisu.

Cynthia je rozhodnutá, že zachráni brata. Žiaľ cena, ktorú za to musí zaplatiť je vysoká. Posledné kúsky nádeje vložila do rúk muža, ktorý má vlastné ciele a plány. Aby prežila čaká ju neľahký boj, hľadanie slabiny protivníka a vidina nádeje, že možno z toho vyviazne živá. Ale čaká ju niečo, ak stratí všetko?

Hlavná hrdinka sa drží svojho charakteru aj v tomto diele. Občas jedná skôr ako myslí, čo ju dostane občas do problémov. Je verná a ochraňuje tých čo miluje. A to čo je v tomto diely zaujímavé je to,  že hlavná hrdinka sa ocitne v situácií, v ktorej čelí nielen morálnej dileme, ale aj dileme v jej srdci. Dokáže odpustiť niekomu, kto sa už dávno zmenil, kto je jej blízky alebo ho navždy opustí? Úprimne ani ja sama by som nevedela čo robiť. Pritom ani s jednou možnosťou sa nebudete vedieť stotožniť, pretože tá konkrétna situácia prináša úplne nový pohľad na daný konflikt.

Nerada by som veľa spoilerova, vyššie si si asi všimol/-a, že hovorím v náznakoch. Je to z viacerých dôvodov a najdôležitejším je, že Ťa nechcem pripraviť o čitateľský zážitok. Čo by som ešte o čitateľskom zážitku povedala okrem toho, že je to čitateľský zážitok? Asi to čo sa mi na príbehu páčilo. V prvom rade, chcem povedať, že kniha nie je najdokonalejšia, ale myslím si, že niečím Ťa dostane. Príbehom, postavami, zvratmi sa Ti dostane pod kožu. A všetky nedostatky sa zdajú ako malé chybičky krásy, pretože:

  • kniha má uveriteľné postavy,
  • dobre vystavaný príbeh,
  • reálneho nepriateľa,
  • veci nie sú čiernobiele,
  • morálne dilemy,
  • pri čítaní budeš túžiť po spravodlivosti,
  • túžiť po tom, aby nevyrastali v takýchto podmienkach,
  • a aby sa v minulosti rozhodli inak.

Jednoducho by sa to dalo zhrnúť tak, že budeš postavám fandiť, aby všetko prežili, aby boli spolu, aby existovalo pre nich miesto, kde budú v bezpečí.

Podarí sa Cyntii zachrániť brata? Podarí sa jej vrátiť sa k Áronovi? Podarí sa jej poraziť Urdis?

Je zvláštne koľko si toho pri dystopii môžeš uvedomiť. Ako sa môžeš zamýšľať nad životom. Vďaka autorke Viktórií Drgoncovej, mám nádej, že tento žáner môže byť dobre spracovaný aj slovenskými autormi. Napriek mojej jemnej duši sa mi zdal priamočiary štýl autorky osviežujúci.

Nedá mi inak ako celú trilógiu odporučiť. Autorka dala do príbehu dystopie Nepriatelia Urdisu veľa toho čo dobrej dystopii nesmie chýbať. Chvíľu Ti bude behať mráz po chrbte, chvíľu Ti bude zle, z toho ako ďaleko môžu ľudia zájsť, niekedy budeš pociťovať spravodlivosť, keď bude spravodlivosť víťaziť, inokedy budeš hrdinom knihy priať lepšiu budúcnosť.

Čo všetko sa Cynthii podarí a či prežije až dokonca, napriek jej horúcej hlave, sa dočítaš v tomto diely. Myslím si, že nemáš nad čím váhať.

Knihu by som odporúčala všetkým dystopickým dušiam. Tým, ktorí majú radi napätie a boj medzi dobrom a zlom. Tým, ktorí majú radi dobrodružstvo a vedia sa vžiť do dobrého príbehu. Tým, ktorí sú starostliví a radi sa o postavy aj boja a držia im palce.

Za možnosť prečítať si knihu by som rada poďakovala vydavateľstvu ArtFloyd. Vďaka za to, že dôverujete aj začínajúcim autorom a prinášate príbehy, ktoré sa dostávajú pod kožu.

A zopár citátov na záver:

„Nuž, to máš tak,“ spustila Hana mudrlantsky. „Jedna je buchnutá do Árona, druhá je buchnutá do Árona, a Áron je, žiaľ, len jeden. Ale Cynthia bude mať tiež smolu, lebo keď vyrastiem, bude Áron do mňa.“

Naozaj si myslíš, že dokážem nenávidieť niekoho, koho milujem?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *