Knihy

Tamera Alexanderová – Prísaha

Tamera Alexandrová prináša na stránky knihy Prísaha krásny a silný príbeh vyrozprávaný z pohľadu Elizabeth Cloustonovej a kapitána Rolanda Warda Jonesa. Téma tejto knihy nie je ľahká, ale autorka ju predstavila čitateľovi naozaj veľkolepo.

Kniha opisuje historické udalosti, ktoré sú nám trochu geograficky vzdialené, ale predsa mali váhu. 30. novembra v roku 1864 sa pri Frankline v štáte Tennessee odohrala bitka, ktorá mala dopad na otázku otroctva. Pri takýchto bojoch bolo bežné, aby sa najbližšie sídla stali poľnými nemocnicami. Takouto nemocnicou sa stalo aj sídlo Carnton, na ktorom Elizabeth bola guvernantkou pre deti McGavokovcov.

Bitka bola hrozná a priniesla mnoho strát na životoch ako aj mnohé ťažké zranenia. Zranení vojaci konfederačnej armády boli prinášaní do sídla, v ktorom sa všetci obyvatelia sídla museli zapojiť, aby im pomohli prežiť. Elizabeth čakala najnáročnejšia noc v jej živote, kedy pomáhala lekárovi zachraňovať životy. Snažila sa byť milá k zraneným a pomôcť ako vedela. Medzi zranenými bol aj kapitán Jones, ktorý ju požiadal, aby mu v žiadnom prípade neamputovali zranenú nohu.

Ošetrovanie a starostlivosť v sídle Carnton trvala niekoľko týždňov, počas ktorých sa Elizabeth zbližuje s Rolandom. Napriek tomu, že ich srdcia začínajú byť prepletené, Elizabeth je čestná žena a stavia sa k tomu rozumne. Je zasnúbená a preto, napriek tomu, že prežíva zmätok, sa rozhodne nepodnecovať kapitánove city.

Elizabethina láskavosť si nachádza cestu aj k ostatným vojakom, s ktorými sa spriatelí. Krásnym činom je aj spoločné predvianočné čítanie knihy Vianočná koleda, ktorý pomáha vojakom ako aj ich hostiteľom na chvíľu zabudnúť na situáciu, v ktorej sa nachádzajú.

Kniha je výnimočná aj tým, že autorka čerpá z historických zdrojov, ktoré veľmi dobre aj zakomponovala v príbehu, ako napríklad niektoré listy v príbehu boli naozaj napísane, hlavné postavy naozaj zažili to, čo je v knihe spomínané.

Keď som na túto knihu natrafila, nebola som si istá či si ju prečítať. Nakoniec ma presvedčilo video, v ktorom autorka veľmi explicitne predstavuje svoj príbeh. Naozaj krásne video a odporúčam Ti ho.

Knihe nemám čo vytknúť. Bola v nej láska, nádej, história, uveriteľné (ale nie drastické) opisy, zaujímavé postavy, vnútorné boje, priblíženie obdobia otroctva a jeho dopadu na spoločnosť. Mne sa kniha páčila a vedela som sa do nej ponoriť.

Vrelo odporúčam milovníkom historických románov. Tým, ktorí majú radi aj trochu tej romantiky. Tým, ktorý radi čítajú príbehy, v ktorých sa spomínajú ich obľúbené príbehy. Tým, ktorí majú radi príbehy, v ktorých dobro víťazí.

Niekoľko citátov na záver:

„Iba priznáte, že mali svoje chyby, že sa dopustili omylov a ublížili iným. A potrebujú výnimočnú dávku milosti, ktorá by prekryla ich hriechy. A to je niečo, čo charakterizuje každého z nás.“

„Iste, kráčať životom po boku muža, pri ktorom sa vám srdce topí ako maslo, je pekné, ale veľa radosti nájdete aj po boku muža, ktorý si vás bude vážiť a starať sa o vás. Ktorý vám poskytne domov a bezpečné miesto, kde budete môcť zostarnúť. A ktorý bude pre vaše deti dobrým otcom.“

„Ja to neviem povedať tak dobre ako on, ale povedal, že ten, kto si váži knihy, je na ceste k slobode.“

„Boli časy, keď som pil, aby som zabudol, ale zistil som, sestra, že keď človek spomienku potlačí, nezbaví ju tým sily. A nezbaví sa ani bolesti, iba ju na chvíľu odsunie bokom. Ona sa však zakaždým vráti.“

Za knihu by som rada poďakovala vydavateľstvu i527.net. Vydávate naozaj hodnotné knihy, ktoré prinášajú do historicko-romantickej literatúry hĺbku.

Táto recenzia bola napísaná vďaka službe www.storpic.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *