Knihy

Priscilla Shirerová a Gina Detwilerová – Zimná vojna

Zimná vojna je dodatkom k sérií Kráľovskí bojovníci, ktorú napísala Priscilla Shirerová a Gina Detwilerová. Kráľovskí bojovníci môžu byť ľudia rôzneho veku, pohlavia, národnosti. V príbehu sa objavujú naši obľúbení bojovníci Brianna, Ivy, Levi, Xavier, Evan a Manuel. Samozrejme tu nájdeme aj iné známe postavy ako Finn, pán Džejár alebo Briannin dedko.

Zimná vojna sa odohráva dva roky po ukončení trilógie. Hlavní hrdinovia čelia starým nepriateľom z kráľovstva Skotos ako aj novým výzvam. Už na začiatku prichádza napätie. Kráľovskí bojovníci z celého sveta sa stretávajú v Ruwachovej jaskyni, aby čelili novému plánu kráľa Skotosu, ktorý sa rozhodol násilne prevziať kráľovstvo bojovníkov.

Zatiaľ čo musia hlavní hrdinovia zvádzať neúprosný boj v Ahoratose, tak aj u nich doma sa dejú veci, ktorým musia čeliť aj keď voči niektorým sú žiaľ bezmocní – choroby, zranenia, dospievanie.  

Príbeh sa odohráva o dva roky neskôr. Čakala som tu už viac teen emócií, možno prvé lásky. Autorky sa rozhodli pre iné životné situácie. Zatiaľ čo niektoré postavy sa za tie dva roky posunuli, rozumej prirodzene sa posunulo ich rozmýšľanie ako trochu zostarli, tak som mala pocit, že jedna postava sa až výrazne vôbec nezmenila.

Príbeh má opäť posolstvo presahujúce aj do našej prítomnosti. Napriek tomu, že opäť aj v tomto príbehu chcem vyzdvihnúť silu priateľstva, tak tu bola jedna vec, ktorá ma veľmi rozosmutnila a dúfala som, že sa na dobré obráti.

Myslím si, že vďaka tomu čo sa udeje v tomto diely sa nejeden čitateľ pozastaví vo svojej uponáhľanosti a zamyslí sa nad tým, na čom naozaj záleží. Na knihu som sa veľmi tešila, ale po prečítaní sa pýtam samej seba, či by nebolo lepšie žiť v nevedomosti, toho čo sa postavám stane. Ale uvedomujem si, že dobrý príbeh sa nezaobíde bez posolstva. A to tomuto príbehu nechýbalo.

Knihu by som odporučila všetkým kráľovským bojovníkom. Tým, ktorí sú odvážni alebo potrebujú trochu tej odvahy dodať. Tým, ktorí majú radi fantasy a boje medzi dobrom a zlom. Tým, ktorí si chcú prečítať príbeh o sile priateľstva a o tom, že niekedy si musia priznať, že sa mýlili a odpustiť si, aby sa dokázali stať lepšími ako sú dnes.

Zopár myšlienok z knihy na záver:

„Neobzeraj sa do  minulosti. Iba ak máš v pláne sa tam vrátiť.“

„Možno len nechcel, aby to bola pravda. Keď niektoré veci povieme nahlas, stanú sa akosi skutočnejšími a musíš… im čeliť.“

Vedel, že nech by sa udialo čokoľvek, neprestane byť milovaný.

„Máš priateľa draka?“
„Nemá ho každý?“

Za knihu by som rada poďakovala vydavateľstvu Kumran.sk Síce táto séria vyzerá nenápadne, tak obsahuje výnimočný príbeh. Vďaka za možnosť prečítať si ho.

Táto recenzia bola napísaná vďaka službe www.storpic.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *