Knihy

Issac Asimov – Nadácia

Tak toto bolo geniálne. Ak to nie je slabé slovo. Iným slovom by som mohla povedať, že to bolo neskutočné, nečakané, brilantné.

Možno si myslíš, že preháňam a vyššie uvedené slová sú prisilné. Ale ako inak sa dá opísať kniha Nadácia od Isaaca Asimova? Ak máš rád sci-fi, tak táto kniha Ti navždy zmení pohľad na tento žáner. Nastaví určitú pomyselnú hranicu, kedy budú knihy pred Nadáciou a po nej. Je to jedna z kníh, ktorá Ťa vtiahne, prekvapí a ukáže novú perspektívu tohto žánru.

Ak čakáte vesmírne stanice, bitky, rôznorodosť mimozemských rás, tak dostanete oveľa viac. Príbeh Nadácie sa odohráva v piatych častiach. Už na začiatku sa dozvedáte, že pôjde o organizáciu, ktorá sa stala útočiskom pre vedu. Nadácia vznikla vďaka matematickej predpovedi jedného muža o tom, že vesmír ju bude potrebovať. Nadácia má byť útočiskom pre vedu a ľudské poznanie a má skrátiť utrpenie civilizácií.

V časoch, keď Impérium dosiahlo vrhol, prichádza jeden muž, ktorý vďaka vednej disciplíne psychohistória predvída chaos, ktorý sa rozhodne skrátiť pomocou založenia Nadácie. Nehovoríme tu o rokoch, alebo desaťročiach, ale o tisícročiach úpadku. Či sa to nadácií podarí je hudbou budúcnosti. V knihe môžeme sledovať niekoľko období tohto snaženia.

Tieto obdobia sú akoby vývoje spoločnosti. Dôležitú úlohu tu hrá politika a rafinovanosť jednotlivcov pri moci. Človek by neveril, žeby politika mohla byť niekedy taká zaujímavá a zamotaná. Ak aj politiku nemáte radi, tak tu ju budete milovať.

Celá kniha prináša niečo nové (aj keď bola napísaná už dávnejšie). Je jedinečná a otvorí Ti svet do úplne skvelo premysleného príbehu. Nie náhodou sa to považuje za klasiku medzi sci-fi. Príbeh sa nabaľuje každou kapitolou a každou časťou. To ako veci do seba zapadajú je neskutočné.

Možno táto recenzia vyznieva príliš pozitívne, žiaľ, nemôžem písať inak, pretože ma kniha úprimne nadchla a veľmi sa teším aj na ďalšie diely (pre zaujímavosť ďalší diel má názov Nadácia a Impérium).

Rada by som knihu odporúčala každému, ale uvedomujem si, že nie každý má rád sci-fi. Napriek tomu, ju odporúčam tým, ktorí si chcú prečítať niečo mimo svoju komfortnú zónu. Tým, ktorí sú fanúšikmi sci-fi. Tým, ktorí nepohrdnú prepracovaným dejom a milujú genialitu autorov. Tým, ktorí sa majú radí, keď im príbeh dá viac ako čakali a samozrejme pre knižných fajnšmekrov.

Za knihu by som rada poďakovala kníhkupectvu Pre školy, v ktorom nájdete veľa super kníh za skvelé ceny ako aj pokračovanie príbehu Nadácie 🙂

Zopár citátov na koniec:

„Vypláca sa vyzerať okato – najmä, keď ste preslávení svojou prefíkanosťou.“

„Asi máte. Aspoň teda pokladám násilie za neekonomický spôsob dosahovania cieľov. Vždy sa nájdu aj lepšie, hoci nie vždy také priamočiare riešenia.“

„Vaša velebnosť, smrť je natoľko absolútny a neodvolateľný fenomén… Určite k nemu musí existovať aj nejaká alternatíva.“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *