Nezaradené

Priscilla Shirerová a Gina Detwilerová – Meče slova

V treťom diely o kráľovských bojovníkoch zažijete jazdu, na ktorú sa nedá nijako pripraviť. A ten záver… ale to už predbieham.

Ako ste si mohli všimnúť, tak trilógia Kráľovskí bojovníci, ktorú  priniesla Priscilla Shirerová a Gina Detwilerová, sa dostala do môjho srdca vďaka sympatickým a odvážnym teenegerom. Bojovníci – dievčatá a chlapci – už bojovali v Ahoratose a aj vo svojom svete. Ale nepriateľ to nevzdáva.

Tento diel začína netypicky. Dostávame sa priamo do situácie, v ktorej Ponéros, ich nepriateľ odkrýva svoj bojový plán. Rozhodol sa pritvrdiť a je prefíkanejší ako predtým. Ak je niečo čo neznášam a zároveň milujem, tak je to to, že viete, aký má nepriateľ plán, ale nemôžete varovať hlavných hrdinov. A potom sa len pozeráte ako mu to vychádza.

Nečinne sa prizeráte, ale potom čítate, že jednému z deciek sa niečo nezdá, ale nevie presne čo. Priatelia nedávajú na jeho podozrenia. A pravda príde až príliš neskoro. Hrozby nemajú konca. V ich meste sa objavujú obrovské kamene. Zatiaľ čo ani vláda nevie, čo sú zač, deckám je jasné, že sú z Ahoratosu. V tomto diely sa dostáva do popredia aj Manuelov otec, ktorý okrem iného je aj zavolaný, aby kamene preskúmal.

S Manuelom majú komplikovaný vzťah. Otec mu tvrdí, že Ahoratos je len rozprávka. Manuel nájde u otca v kancelárií otcovu knihu o Ahoratose, ale je iná. Príbehy končia zle. Kráľovskí bojovníci sú v nich slabí. Ako príbeh pokračuje a Manuelov otec skúma kamene, rozhodne sa jeden prevŕtať. Kým hľadajú vhodný vrták, Manuel stojí pred najväčšou výzvou. Presvedčiť otca, že Ahoratos nie je rozprávka a že tie kamene vôbec nie sú kamene. A ak ich prevŕta, tak sa zlo, ktoré sa v nich ukrýva (bojovníci nepriateľa) dostanú do ich sveta.

Bojovníci dostávajú meče a učia sa s nimi bojovať. V tom im pomáhajú Leviho otec, Briannin dedko a Rook. Čas sa kráti, ale bojovníci sa pripravujú najlepšie ako vedia.

„Briannin starý otec? Nie je na to pristarý?“
Pán Džejár sa rozosmial: „V niektorých veciach je človek lepší, čím je starší.“

Opäť nám kniha prináša príbeh plný napätia a keďže ide o posledný diel trilógie, aj veľké odhalenia. Čaká nás aj veľký boj, ktorý nevyzerá ružovo. Postavy sú opäť sympatické a opäť do príbehu zasahujú rôznym spôsobom vďaka svojej povahe a slabostiam, ktoré občas ovplyvňujú ich správanie rôznym smerom. Opäť tu čítame o sile ich priateľstva a o tom, že priatelia nie sú ľudia, ktorí majú všetko spoločné, ale sú to ľudia, ktorých cesty sa pretnú a začne im na sebe navzájom záležať.

„Teraz je už vaša výzbroj úplná. Máte panciere, ktoré vás viedli, a obuv, ktorá vám zaistila pevný krok. Opasky vás držali pohromade,  prilby vás chránili pre nepriateľovými klamstvami a štíty pred akýmkoľvek nebezpečenstvom. S mečmi je to inak. Kým ostatné časti výzbroje slúžili na vašu obranu, mečom sa útočí. Preto sa musíte naučiť, ako s ním múdro zaobchádzať. Iba vtedy vám bude na osoh.“

Ale ten koniec mi zlomil srdce. Hrozba bola vďaka tomu realistickejšia a celé to bolo silnejšie. Neprezradím vám čo presne myslím, ale stojí to za to.

Myslím si, že celá trilógia má určitý presah príbehu. Nekončí, keď zavriete knihu. Príbeh ponúka veľa myšlienok na zamyslenie. Prestavuje nám komplexný svet. Plnohodnotný príbeh, ktorý mal byť vyrozprávaný.

„Nepriateľ dokáže stvoriť chaos z akejkoľvek drobnosti, dokonca aj z takého črepu. Problém nevyvoláva samotný predmet, ale-rozhodnutie.“

Knihu ako aj celú trilógiu by som odporučila všetkým, ktorí sú v srdci bojovníci i keď možno potrebujú dodať trochu odvahy. Tím, ktorí potrebujú povzbudenie ako aj tím, ktorí majú radi dobre vystavané príbehy, v ktorých o napätie nie je núdza.

Za knihu by som chcela poďakovať skvelému vydavateľstvu Kumran, ktorý prináša rôzne knihy z rôznych žánrov a ja som rada, že nezabúda i na deti. Vďaka, že ste priniesli príbeh o Kráľovských bojovníkoch.

 Táto recenzia bola napísaná vďaka službe www.storpic.com.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *