Nezaradené

Erin Morgensteinová – Bezhviezdne more

Erin Morgensteinová sa predstavila slovenským čitateľom knihou Nočný cirkus, ktorá bola skvelá a v mnohom jedinečná. Príbeh Bezhviezdne more je druhou knihou od autorky, ktorú si môžete prečítať a po jej prvej knihe nie je dôvod váhať.

„Ste tu, lebo si prajete plaviť sa po Bezhviezdnom mori a vdychovať vzduch presiaknutý duchmi.“

Nad touto knihou som neváhala. Vedela som, že si ju chcem prečítať. Očakávania som mala vysoké. A musím povedať, že mnohé sa naplnili a niektoré aj nie.

Bezhviezdne more nám prináša originálny príbeh, ktorý je napísaný veľmi poeticky. Umeleckosť na nás číha z každej vety. Krásna stavba viet, ktorá skrýva jednoduchú komplikovanosť. Nie je to kniha, pri ktorej si dobre oddýchnete, ale taká čo prináša čitateľský zážitok.

Mohli by sme povedať, že v knihe čítame dve dejové línie, ale nie je to úplne pravda. V prvej odhaľujeme príbeh Zacharyho Ezru Rawlinsa, ktorý objaví v knižnici záhadnú knihu Sladké žiale a tým rozpúta sled rôznych, zvláštnych, prekvapivých ba až bizarných situácií. V druhej dejovej línií sa prelína mnoho príbehov, ktoré znejú ako rozprávky alebo legendy o ľuďoch a veciach. Zatiaľ čo Zacharyho príbeh je rozprávaný v prítomnom čase, tak príbehy sú v minulom.

„Dáš si príbeh? Možno ťa trochu uteší – a navyše fungujú len vo výťahu.“

To bude dôvod, prečo sa mi príbehy páčili o čosi viac. Okrem toho, že boli rôznorodejšie (rôzne postavy, rôzne situácie, rôzne mikropríbehy).

Celá kniha obsahuje krásne myšlienky, zaujímavý, dovolím si tvrdiť originálny príbeh. Postavy, ktoré sú uveriteľné, opisy, ktoré sa vám pretvárajú pred očami. Napriek tomu, mám z knihy zmiešané pocity. A nečítala sa mi až tak ľahko, ako som si myslela, že bude.

Neviem presne čím to bolo. Stojím si za tím čo som vyššie o knihe napísala. Z odstupom času ju budem hodnotiť pozitívne. Pravdou je, že sa mi čítala ťažko a nesadla mi. V niektorých vetách bolo príliš veľa krát použitá spojka a. Ak by kniha obsahovala, len druhú dejovú líniu, tak by mi to nevadilo. Pripomínalo by mi to dodatkové knihy k rôznym sériám, ktoré obsahuju napr. ich rozprávky alebo legendy. Knihy na ktorých vyrastali postavy v príbehu.

Páčili sa mi mnohé spomenutia čaju. Nemám veľa toho, čo by som knihe vytkla. Mám len vlastnú skúsenosť a emócie, ktoré vo mne kniha zanechala. Na autorku, ale nezanevriem. Myslím si, že jej knihy dostatočne hovoria o jej talente. Jej knihy majú, čo ponúknuť a si nájdu svojich čitateľov.

„Zničili ho tí… ľudia z klubu? Myslím, že tá pani ľadová medvedica v kožuchu je ich šéfka. Vyhrážala sa mi čajom.“

Knihu by som preto odporúčala tým, ktorým sa páčila kniha Nočný cirkus. Tým, ktorí majú radi umeleckejšiu beletriu, premyslený dej, fantasy. Tým, ktorí radi čítajú niečo iné ako obyčajne. A v neposlednom rade tím, ktorých už unavujú predvídateľné príbehy, ktoré nemajú čo ponúknuť.

Za knihu by som veľmi rada poďakovala online kníhkupectvu Pre školy. Vďaka, že sprostredkujete príbehy, ktoré poskytujú viac. Viac myšlienok, viac zápletok, viac emócií.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *