Knihy

Kim Martinová – Elixír na lásku

Elixír na lásku prináša originálny príbeh ľudí, ktorí nie sú obyčajní, pretože ich DNA obsahuje určité percento psej krvi. A v takomto svete sa nám predstavuje Yasmin a Willaim, ktorých životy sa pretnú v obyčajnom momente, a vďaka nemu vznikne mnoho neobyčajných.

Knihu som si mohla prečítať vďaka autorke Kim Martinovej, ktorá usporiadala spoločné čítanie tejto knihy a niektorí ju mohli aj vyhrať. Ja som bola medzi tými šťastlivcami. Musím povedať, že vďaka bookstagramovým ohlasom som bola na knihu zvedavá a tešila som sa ňu.

Čítať knihu so samotnou autorkou bol dvojsečný meč, pretože som sa mohla na čokoľvek spýtať z prvej ruky, ale na druhej strane čo ak sa dozviem niečo čo ma ešte čaká? Musím, ale povedať, že autorka je milá žena, ktorá podnecovala diskusiu v spoločnej skupine a príjemne reagovala na otázky, zabávala sa na našom domýšľaní si toho, čo bude nasledovať.

„Doktor o nej hovoril ako o zvierati a pochopil som, že bytosti z toho ústavu nenávidí. Alebo sa ich bojí. A ja som bol zvedavý prečo.“

Vďaka tomu by som sa rada vyjadrila ku knihe cez autorkin zámer, ktorým bolo vyvolať emócie. Ako sama povedala nejde o high fantasy, ale skôr o romantickú fantasy. S čím sa stotožňujem. Od začiatku sa mi páčila postava Willa, takže pre mňa bol jasným favoritom pre Yasmin. Celkovo romantická linka medzi nimi bola milá a podarená.

Ale to trochu predbieham. Príbeh je rozprávaný z dvoch pohľadov Yasmin a Willa. Myslím, že oba pohľady predstavujú dve postavy, ktoré sú uveriteľné a odlišné. Zatiaľ čo Yasmin vie čítať myšlienky, tak Will vie miešať rôzne elixíry, ktoré sa používajú v zdravotníctve. Obidvaja žijú vo svete, v ktorom majú ľudia, určité percento psej krvi a podľa toho aké vysoké je, tak sa vedia premieňať aj na rôzne plemená psov. Niektorý majú rôzne schopnosti. Ak ich majú žijú v ústave, ktorý ich ochraňuje a volajú ich farbičky, pretože ku každej schopnosti je priradená farba, ktorú potom dotyčný musí nosiť. To je znamenie aj pre ostatných ľudí žijúcich v ich svete.

Napoly psy sú totiž zvláštne. Narodia sa ako šteňatá, v dospievaní si pripadajú ako polovičné psy, ktoré si medzi svojimi podobami nevedia vybrať, ale čím viac sa blížia k starobe, tým viac preferujú ľudskú podobu. A nakoniec zomrú v podstate ako ľudia.

Príbeh sa zamotáva hneď na začiatku, keď Yasmin dostane ponuku na sobáš. Napriek tomu, že vďaka jej schopnosti čítania myšlienok by mala byť bez emócií a svadba by jej priniesla veľa slobody, tak v sebe objavuje pocity voči Willovi. Ale sú tie pocity skutočné?

Na knihe by som rada vypichla niekoľko zjavných pozitív. Prvé je, že konečne žiadne mačky, upíri alebo vlkolaci, ale psi. Nápad so psou krvou mi prišiel svieži. Napriek tomu, že schopnosti, ktoré farbičky mali boli známe a očakávali by ste možno supersluch alebo superčuch, tak mi to nevadilo, lebo autorka sa ich schopností držala od začiatku do konca.

Druhým by bola postava Willa, ktorého som si na začiatku obľúbila. I keď potom sa to trochu zvrhávalo s jeho charakterom, tak som mu držala palce. Aby som bola konkrétna. Will bol s Yasmin napriek tomu, že sa rozhodla zasnúbiť. Na jednej strane rozumiem tomu, že bol do nej šialene zamilovaný, ale na druhej mi to neprišlo najsprávnejšie.

Tretím boli niektoré zvraty. Páčilo sa mi ako to do seba zakliklo.

Štvrtým bol koniec, ale to nemôžem prezradiť prečo.

Našlo by sa pár negatív, o ktoré by som sa chcela s vami podeliť. Jedným bolo to, že niektoré veci sa tam udiali a nemali dosah na ďalší dej. Čo bolo trochu zvláštne, ale potom som sa pozrela na to cez objektív spisovateľky a myslím, že vďaka tomu vyvolala emócie.

Niektoré negatíva sa ťažko hodnotia, pretože napriek tomu, že niektoré veci mi tam chýbali, tak vďaka autorke, ktorá niektoré poodkryla, som si uvedomila, že veľa z toho sveta nám zostáva zahalené rúškom tajomstva. Vďaka tomu nám bude môcť autorka ďalšími knihami poodhaliť viac z fungovania jej vymysleného sveta.

Knihu by som odporúčala tým, ktorí majú radi slovenskú tvorbu a dajú šancu aj začínajúcim autorom. Tím, ktorí sú romantické duše a nevadí im do toho trochu pridanej fantasy. Tím, ktorí majú radi psi a sú otvorení novým myšlienkam a svetom.

Za knihu by som rada poďakovala autorke Kim Martinovej, ktorá sa rozhodla netradične spojiť spoločné čítanie so súťažou a myslím si, že to bol veľmi originálny nápad a prajem jej mnoho knižných príležitostí, v ktorých nám bude môcť predstaviť viac jej svet ako aj postavy, s ktorými sme sa mohli stretnúť už v prvej knihe.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *