Knihy,  Nezaradené

Viktória Drgoncová – Mračná Urdisu (2.diel)

Po prvom diely je jasné, že chcete čítať aj ten druhý. Predsa len máte nejaké otázky, na ktoré by ste chceli poznať odpovede. Toto podľa mňa prežíval čitateľ po prečítaní prvého dielu trilógie Nepriatelia Urdisu.

V druhom diely sme sa presunuli do zdanlivého bezpečia spoločne s Cynthiou. Teraz tu bude niekoľko SPOILEROV, takže sami zvážte, že či budete čítať + treba začať od jednotky, potom bude aj druhý diel mať grády.

Na konci prvého dielu sa Cynthia stretáva so svojim bratom a zisťuje, že je v poriadku. Veci vyzerajú lepšie, nachádza brata, starých priateľov a možnosť chvíľu žiť bez neustáleho strachu o život. Je s ňou aj jej láska Áron, ktorého ja osobne mám rada.

Napriek možnosti spomaliť, hlavná hrdinka si čiastočne sama vytvára niektoré problémy. Môže za to jej povaha a čas, kedy bola vonku a bojovala o vlastný život a naučila sa, byť pánom nad svojim životom. Pohľad na život sa mení, keď o neho musíte bojovať. Chápala som preto to, keď sa hlavnej hrdinke nepáčilo, že o nej majú zrazu rozhodovať iní. Ale snažila sa podriadiť kvôli svojmu bratovi a Áronovi.

Hneď na začiatku som bola šokovaná. Po konci prvého dielu som čakala lásku medzi Cynthoiu a Áronom veľkú ako hrom, ale Áron zrazu všetko prehodnocoval. Chcel spomaliť, čo som na jednej strane chápala a na druhej som s ním chcela poriadne zatriasť, aby sa spamätal. Jednoducho som to nečakala.

Napriek tomu, že je Cynthia v bezbečí a vzpiera sa autoritám, tak sa snaží krotiť svoju povahu a rozmýšľať logicky i keď to nie je vždy ľahké, uvedomuje si, že je to potrebné. Napriek tomu sa znovu dostáva do rôznych problémov. Hneď na začiatku, sa rozhodne ísť na záchrannú misiu, ktorá nejde podľa plánu a ju aj s Áronom chytia. Prichádzajú tu nové postavy, a toto mne osobne trochu vadilo, že jedno z mojich obľúbených mien bolo použité na jedného z najväčších psychopatov v tomto diely. Ale prekusla som to.

Prišlo mi vtipné, že som si znepriatelila ľudí aj tu. Vyhlásila som vojnu vodcovi, ktorý viedol vojnu proti Urdisu.

Postava Erika bola zaujímavá, bol to psychopat, ktorý hľadal u svojich obetí pochopenie. Na jednej strane to bolo šialene hrozné a pri tom som očakávala aké sú jeho skutočné motívy. Ale k nim sa nedostal. Ale nič nie je stratené, pretože a musím povedať, že sa mi to páči a dúfam, že si to autorka ponechá do ďalších kníh, je prvok ktorý začne v jednej knihe a pokračuje v ďalšej. Tak ako niečo z minulosti Cynthie sa vysvetľuje v tomto diely, tak verím, že s postavou Erika a jeho sestry sa ešte stretneme. Predsa len, psychopatov v dystopiách nie je nikdy dosť.

Nezdalo sa mi  fér, že z toho, čo zostalo z ľudskej populácie, prežívali práve takí šialenci ako Erik. No čo ak som chcela prežiť ja? Musela som sa na okamih stať rovnakým šialencom?

Trochu zvláštna mi prišla jedna scéna, po tom ako sa to veľmi pokazilo. Cynthia sa ponára do zúfalstva z bezmocnosti a nespravodlivosti a rozhodne sa ísť na lov mutantov. Pomocou sekery ich jednoducho zabíja. Vzhľadom na to, že pred mutantmi, vždy utekala a všeobecne sa pred nimi ľudia schovávali, tak v tomto momente bez rozmýšľania zabije celé stádo. Potom ju nájde jej brat aj s jedným dievčaťom. A potom učí svojho nevinného brata, ktorému sa podarilo unikať z tohto šialenstva ako zabíjať mutantov, a jej brat sa to učí na mŕtvom mutantovi úplne akoby to nebolo nič, niekomu/niečomu odseknúť hlavu.

Našťastie Slovensko sa tu spomínalo málo, takže som si to stále predstavovala ako v nejakej krajine, ale občas ma vyrušili také slovenské metafory ako napr. Ja som s tebou husi nepásla.

Máme tu nové postavy, ktoré sa prirodzene objavujú v deji. Máme tu opäť šialené plány a nejaké odhalenia. Celkovo sa kniha čítala veľmi dobre. Je tu viacero vtipných situácií, pri ktorých som sa nahlas zasmiala. Myslím si, že ak si chcete rozšíriť obzory medzi slovenskými spisovateľmi a máte radi aj netradičné žánre, tak táto trilógia je dobrá voľba. Uvidíme, čo sa udeje v treťom diely, ale o tom tiež napíšem, pretože príbeh si ma získal a som zvedavá ako to celé skončí.

Knihu by som odporúčala tým, ktorí majú radi dystopie. Tým, ktorí radi čítajú príbehy, v ktorých život nie je spravodlivý a za dobro treba bojovať a tím, ktorí majú odvahu otvoriť knihu s novým svetom a spoznať ho skrz život hlavnej hrdinky Cynthie, ktorá nie je dokonalá hlavná hrdinka, ale obyčajný človek, ktorý robí chyby, platí za ne a je stále odhodlaná bojovať pre tých, ktorých miluje.

Za knihu by som rada poďakovala vydavateľstvu ArtFloyd, ktoré obohatilo knižný svet o túto dystopickú trilógiu od slovenskej autorky Viktórie Drgoncovej.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *