Knihy

Petra Machová – Dračí město

Príbeh dračieho mesta sa odohráva v našom svete. Presnejšie v Čechách a v okolí, dokonca sa tam spomenie raz aj Slovensko. Ako Ti už názov napovedá, pôjde o fantasy s drakmi, či?

Áno, trochu budeš oklamaný. Autorka prináša príbeh, v ktorom vymyslela zaujímavý svet, v ktorom niekedy žili draky. Predstavuje nám dračie božstvá a ich históriu a dokonca na konci knihy nájdete aj rôzne slovníky. Toto som z časti ocenila i ja. Mnohé je vysvetlené priamo v príbehu, ale ak zabudneš môžeš si to vďaka slovníku pripomenúť.

Hlavná hrdinka Jana sa ide zabaviť na párty do nejakého podniku so svojou kamoškou a s jej priateľmi. Kamarátka sa snaží jedného jej dohodiť. No z chalana sa vykľuje obyčajný hulvát, ktorý to na ňu skúša, ale vďaka tomu, že je opitý sa jej podarí utiecť do tmavej uličky. Vyzerá to tak, že sa dostala z bezprostredného nebezpečia, ale niekto ju napadne a kusne. Niekoľko dní sa cíti dobre, potom hrozne až jedného dňa v škole má hrozné bolesti a z jej chrbta trčia krídla a pod nimi chvost.

„Pamatujte si, že temnota nepřináší vždy jen bolest a skázu, ale i nevídanou sílu a nadhled. Každá mince má dvě strany, to platí o všem v životě. Vaše duše bude čelit mnoha zkouškám. Premena byla jen nutný začátek.“

Jana zhrozene utečie do lesov, nerozumie čo sa to deje, ale rozhodne sa schovávať v lese, kým niečo nevymyslí. Pritom ako si hľadá nový domov, tak narazí na jaskyňu, ktorá je úkrytom zlých jašterov, ktorí majú čierne krídla. Podarí sa jej z jaskyne zachrániť jedného chalana, ktorého chcú obetovať – Ondreja.

Jana sa už nemusí schovávať sama. S Ondrejom sú na rovnakej vlne, obidvaja sú novo premenení. Nejakým spôsobom sa im podarí objaviť iných jašterov a vďaka tomu, aj najstaršie dračie mesto a nových priateľov súrodencov Lianeu a Eldara.

Možná jsem se jej bála oddat instinktům, abych neztratila sama sebe.

Asi už viac k deju neprezradím, ale to len preto, lebo by som sa chcela podeliť so svojimi dojmami, žiaľ tentokrát negatívnejšími ako inokedy. Začnem od začiatku.

Keď si predstavím fantasy svet je pre mňa ťažké predstaviť si ho na Slovensku, v Čechách je to už o niečo ľahšie, ale v tomto prípade by mi nevadilo, kebyže svet je vymyslený, predsa len dračie mestá boli vymyslené zaujímavo. Na druhej strane české mená mi tiež nepomáhali predstaviť si drakov, aj keď ostatní mali exotickejšie mená alebo aj dračie, tak hlavní hrdinovia si ponechali tie svoje. Ja som sa len pýtala prečo?

Podľa názvu i obálky a anotácie som sa tešila na drakov, ktorí žiaľ neprišli, lebo v knihe sa vyskytujú len jašteri, ktorí majú dračie božstvá. Takže keď som si predstavovala hlavných hrdinov podľa opisu, tak to boli ľudia s hrubým chvostom (ktorý bol niekde na chrbte?) a so stredne veľkými krídlami. Páčilo sa mi, že jašteri mali viaceré farby, napr. boli čierny, zelený alebo červený.

„No to je teda něco,“ uniklo mi. Čekalo mě víc než století života, což mi prišlo jako dotknout se věčnosti.

Najviac ma asi hnevalo, že autorka sa rozhodla rozprávať príbeh z viacerých pohľadov, čo obvykle mám veľmi rada, ale… Ale v tomto prípade, som len stále čakala na iný pohľad ako Janin, pričom každá kapitola začala menom. Po niekoľkých kapitolách to začalo byť frustrujúce. Keď už prišla zmena pohľadu, tak pri ňom nevznikalo napätie a neposúval sa dej dopredu. Išlo v nich o to, že iná postava niekoho stretla alebo sa niečo stalo. Nevznikali tam žiadne tajomstvá, alebo postavy sa nedozvedeli niečo nové, smerodajné s čím by sa napríklad nestihli včas podeliť s hlavnou hrdinkou.

Hlavná hrdinka Jana bola samozrejme výnimočná, ale nevedela prečo. Úprimne ani ja ako čitateľka som nevedela prečo. V niektorých scénach mi prišlo, že je silene výnimočná a dôležitá na úkor príbehu. Napríklad na konci je ocenená kráľovnou, pretože v bitke pomohla jednej inej osobe z kráľovského rodu. Myslím si, že v bitke bolo mnoho ľudí, čo pomohlo alebo ochránilo niekoho a žiadne vyznamenanie a dračie špeciálne meno nedostali. Bolo by iné ak by zachránila samotného kráľa alebo jediného nástupcu.

Ešte by som rada vypichla vec v závere knihy, takže SPOILER.

V závere jeden zlý chlapík unesie hlavnú hrdinku, pretože už predtým mu nejakým zvláštnym spôsobom padla do oka. To dáva zmysel, ale to čo sa deje podľa mňa nepatrí do young adult, alebo do kníh pre mládež, aj keď je to téma reálna, tak z tohto opisu som mala akurát traumu. Takže hlavná hrdinka sa ocitá unesená a uväznená, presnejšie pripútaná k posteli kde je skoro nahá a pri nej je nechutný chlapík (nie je škaredý, ale osobnosťou je taký slizký), ktorý má jasné zámery. Padnú tam nejaké opisy, našťastie, to nezájde až tak ďaleko ako to vyzerá. Napriek tomu, to bola zbytočná a nechutná scéna.

Koniec SPOILERU.

Na záver by som spomenula poslednú vec, kým to celé zhrniem. Počas čítania knihy som si neobľúbila veľa postáv. Ale jednu predsa. A ona na konci zomrela, len tak. V boji. Bez nejakého väčšieho významu alebo dôvodu. Len sa to tam spomenulo. Prišlo mi to ako lotto. Ako v tých vtipných videách, ktoré robia čitatelia, keď autori vyberajú, kto zomrie a ťahajú mená z nádoby.

Celkovo si myslím, že kniha mala potenciál, ale nevadilo by kebyže je o pár stránok kratšia. Myšlienka jašterov – potomkov drakov, bola zaujímavá. Napriek tomu mi kniha nesadla. Ak by sa pohľady striedali po kapitolách, alebo by boli niektoré veci logickejšie, viem si predstaviť, žeby kniha mala potenciál. Kniha sa mi ťažko odporúča konkrétnej skupine ľudí, pretože niektoré veci mi prišli nevhodné. Preto ju nebudem odporúčať, ale som otvorená diskusii. Ak sa Ti kniha páčila, som zvedavá čo Ťa na nej zaujalo.

Knihu som si mohla prečítať vďaka zaujímavému projektu Moniky na instagramovom profile @luckylady.stories ktorá priniesla nápad možnosti spoluprác medzi knižnými blogermi a bookstagramermi. Za túto konkrétnu knihu by som rada poďakovala @lilianalovesbooks za jej ochotu posunúť jej vlastnú knihu, napriek tomu, že mi kniha nesadla, bola to dobrá skúsenosť. Tiež si môžete pozrieť na jej profile mnoho knižných tipov.

Ak Ťa knižný projekt @luckylady.stories zaujal tak druhé kolo bude prebiehať v septembri, kedy nás opäť bude informovať o možnosti ako sa zapojiť, stačí ju sledovať.

One Comment

  • Lennie

    Podľa opisu mi to príde, akoby v príbehu bolo viac vecí nedomyslených. Že sa autorka síce snažila vytvoriť svet drakov (teda v tomto prípade jašterov) a zasadiť ich do nášho prostredia, ale akosi to celé dokopy neladí. Ale každopádne, aspoň tam bola snaha o túto tematiku, čo dnes už také časté nie je, možno je to aj tým, že si draky všetci spájame s high fantasy a stredovekom a skrátka týmto typom literatúry, na rozdiel od YA, ktorý oslovuje tú midernejšiu generáciu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *