Knihy

Tessa Afsharová – Dcéra Ríma

Tessa Afsharová v knihe Dcéra Ríma prináša príbeh o živote Priscilly, dcéry rímskeho generála, ktorá musí čeliť duchom minulosti, ktorí ovplyvňujú jej budúcnosť.

Ak ste čítali niečo od Tessy Afsharovej, tak viete, že v jej príbehoch vystupujú historické biblické postavy. Beletristickým štýlom sa snaží priblížiť ich životy a dôkladným prieskumom priblížiť aj spôsob života v 1. storočí, tentokrát v Ríme a v Korinte.

Postava Priscilly bola skvelá. Bola láskavá voči ostatným, vedela podať pomocnú ruku, odpustiť krivdy, otvoriť svoje srdce i dom iným, bola férová, zvedavá, počúvajúca, ochotná a napriek tomu ľudská. Bojovala so svojimi rozhodnutiami z minulosti a bola ochotná čeliť odmietnutiu.

Lollia jej občas rozprávala o viere svojho otca. Jej vedomosti boli neúplné, len také úlomky, no Priscillu zaujal Boh, ktorý má pochopenie pre svet obývaný zlomenými ľuďmi.

Priscilla chodila do synagógy, aby počúvala Božie Slovo, ale keďže nebola Židovka, tak sedela vzadu. Našla si tam milujúcich priateľov, ktorí jej boli ako rodina. Po smrti jej matky a neskôr otca, zostala, len s bratom, ktorý ju nemal rád. Jej otec vďaka svojmu postaveniu jej pred smrťou daroval slobodu v rozhodovaní o jej živote, čo bolo pre ženu nezvyčajné.

Raz do synagógy prišiel za jej priateľmi Akvila z Pontu aj so svojim strýkom. Samozrejme si s Akvilom padli do oka. No ich cesta nebola jednoduchá. Akvila musel bojovať proti tomu ako bol vychovávaný, potom s Priscillinou minulosťou a nakoniec so svojou zatvrdenosťou. Ale nakoniec sa vzali a milovali sa úprimnou a bezhraničnou láskou. Svoj dom otvorili ľuďom, ktorí chceli počuť o Ježišovi. V prvom storočí mnohí Židia čakali na MesiášaZáchrancu, ale to neznamenalo, že ho spoznali v Ježišovi, tesárovi, ktorý zomrel na kríži.

„Som ženatý veľmi dlho. Šťastne ženatý, na rozdiel od mnohých mojich známych, a za tie roky som zistil jedno: niektoré ženy vedia ľúbiť celou svojou bytosťou. Dom vedia premeniť na prístav. Na miesto radosti a pokoja. Priscilla je jednou z nich. Ľúb ju správne, opatruj ju ako oko v hlave, mladý muž.“

Bolo zaujímavé sledovať ako sa životy tohto manželského páru prepletali s inými ľuďmi a ako sa navzájom ovplyvňovali. Keď Židov bez rímskeho občianstva vyhnali z Ríma, tak museli manželia odísť do Korintu. A v Korinte to bolo zaujímavé z viacerých dôvodov. Jeden bol, že prišli vnútorné myšlienky, ktoré začali narúšať vzťah manželov. Druhý bol ten, že sa tu objavujú postavy z knihy Zlodejka z Korintu, presnejšie Teo a jeho nevlastný otec. Takže, keď ste si obľúbili Tea tak ako ja budete nadšení. Autorka nám poodhaľuje čo sa s ním deje ďalej. Tiež sa tu objavuje apoštol Pavol.

Musím povedať, že si knihy od Tessy začínam užívať viac a viac, sú krásne, láska je v nich úprimná a nesebecká, nie taká ako v novodobých románoch, ale postavy myslia na dobro toho druhého aj napriek tomu, že sa musia priznať k niečomu, vďaka čomu riskujú odsúdenie od ľudí, na ktorých im najviac záleží. Skvelo vykresľuje charaktery, myšlienkové pochody, zápletky. Vie prekvapiť a na záver vždy napíše, ktoré postavy sú historické a z akých predpokladov vychádzala pri písaní.

Odporúčam romantickým dušiam. Tým, ktorí majú radi farbisté charaktery postáv. Tým, ktorí sa neboja objaviť čaro historickým románov a nechať sa pohltiť príbehmi od Tessy Afsharovej, pretože úprimne na nejaký čas budete mať o kvalitné čítanie postarané.

Zopár myšlienok na záver

„…Stáť si za svojim si vyžaduje odvahu. Prísť o všetko, a predsa vytrvať v pravde zasa silu.“

„Pretože máš väčšiu cenu než tvoj hriech. Nemôžem myslieť na tvoje pochybenia, ak nechcem, aby sa mi tie moje vyškierali do tváre.“

Lenže v osamelosti ešte nikto nenašiel útechu.

Za knihu by som rada poďakovala vydavateľstvu kumran.sk. Som rada, že prinášajú také krásne príbehy.

Táto recenzia bola napísaná vďaka službe www.storpic.com

2 komentáre

  • Mony

    Opäť nádherná recenzia!♥♥♥ Milujem Tessu Afsharavú, mám doma všetky jej knihy až na túto 😀 Najradšej mám od nej Rubínovú žatvu, taká vtipná a úžasná kniha, bolo to niečo iné, ako som bola u nej zvyknutá, no čítalo sa to úžasne – tak ma pohltila, že som ju mala za deň prečítanú 🙂 Skrátka, Tessa píše úžasne a jej viera v Boha ma vždy napĺňa obrovskou nádejou a pokojom♥

    • Erika

      Ďakujem 🙂 takáto spätná väzba vždy poteší 🙂 stotožňujem sa s tvojím názorom na Tessu, tiež ma vždy povzbudí a nájdem v jej knihách nádherne myšlienky 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *