Knihy

Charlie Mackesy – Chlapec, krtko, líška a kôň

Táto kniha nie je úplne klasická, ale možno jeden deň sa stane klasikou. Očarujúci príbeh nepríbeh o chlapcovi, krtkovi, líške a koňovi ťa chytí za srdce a poteší aj tvoje oči.

Kniha neobsahuje veľa textu, napriek tomu obsahuje veľa myšlienok. Ako aj autor uvádza na začiatku, čítať ju môžete pri otvorení na hociktorej strane. Dalo by sa povedať, že kniha rozpráva príbeh o štyroch hlavných hrdinoch. Každý je iný a navzájom sa ľúbia, sú si oporou na ceste životom. Každý je jedinečný a každého si zamiluješ.

Fascinujúce pre mňa bolo, že kniha nerozprávala príbeh, len cez slová, ale i cez krásne ilustrácie, ktoré boli aj čiernobiele, aj farebné, aj veľké aj malé. Nádherne dopĺňali emócie, mohli ste v príbehu vidieť to, čo nikto iný a pritom ste prežívali každú stránku. Nepamätám si, že by som čítala podobnú knihu, pretože ide o knihu, ktorá neobsahuje veľa slov a pritom je veľavravná.

Každá dvojstrana obsahuje nejakú ilustráciu a naozaj sú veľmi pekné, pri niektorých sa pozastavíte a rozjímate nad myšlienkou na druhej strane.

Kniha je osobná aj tým, že na jej začiatku sa k nám prihovorí samotný autor a opisuje ako a prečo napísal túto knihu. Píše, že napriek osobným prekážkam, ktoré musel prekonať sa mu splnil sen napísať knihu a verí, že si nájde aj takých čitateľov ako je on sám.

Celkovo na mňa kniha pôsobila úprimne a tým, že jednou z postáv bol chlapec – dieťa, tak máte pocit, že podanie právd je jasné a zrozumiteľné a viete ich prijať aj vy sami.

Myslím si, že kniha je skvelým darom pre ľudí, ktorých máte radi, pre tých, ktorých chcete povzbudiť a možno vás už nepočúvajú. Pre tých, ktorí si radi najprv prečítajú koniec knihy a pre tých, ktorí majú radi silný zážitok z čítania.

V tejto recenzií sa neviem vyjadriť veľmi k deju, ale vyjadrujem sa hlavne k môjmu osobnému prežívaniu. Myslím si, že táto kniha povznáša ducha. Môžete sa k nej kedykoľvek vrátiť ako verím, že jedného dňa aj ja. Viete ju prečítať veľmi rýchlo a odísť povzbudený ako aj veľmi pomaly a rozjímať, nie len nad textom, ale aj ilustráciami. Spolu vytvárajú jeden celok a neuveriteľný zážitok.

Tri zaujímavé myšlienky na záver:

„Povedal si niekedy niečo odvážne? opýtal sa chlapec.
„Pomoc,“ povedal kôň.

„Priniesol som ti výborny koláč,“ povedal krtko.
„Vážne?“
„Áno.“
„A kde je?“
„Zjedol som ho,“ priznal sa krtko.
„Aha.“
„Ale zohnal som ti ďalší.“
„Naozaj? A ten je kde?“
„Zdá sa, že ho postihol rovnaký osud.“

„Nie je to čudné? Vidíme iba svoj zovňajšok, ale takmer všetko sa odohráva vo vnútri.“

Za poskytnutie recenzného výtlačku by som chcela poďakovať vydavateľstvu PreŠkoly.sk. Knihu si môžete objednať TU.

2 komentáre

  • Mony

    Aj podľa mňa sa táto kniha stane raz klasikou, je nádherná, tie citáty a ilustrácie – majstrovské dielo! Pre mňa je účinným antidepresívum 🙂 Naozaj výnimočná kniha♥

    • Erika

      Presne, je výnimočná som zvedavá ako ju budú ľudia vnímať o pár rokov, či sa stane súčasťou literárneho sveta alebo ju ostatné pohltia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *