Knihy

Blake Crouch: Mestečko Wayward Pines – Posledné mesto

Hrôzostrašnú realitu sme spolu s Ethanom Burkom objavovali počas prvých dvoch dielov o mestečku Wayward Pines, ktoré sa nachádza v objatí krásnych hôr a vysokých borovicových lesov. Idylickosť narúša, len „klietka“ tvorená obrovským plotom okolo mesta, ktorý je neustále nabitý elektrinou.

Už vieme, čo je za plotom. Vieme, že obyvatelia mesta potrebujú ochranu, ale skrýva sa nebezpečenstvo, len za plotom?

„…Za ten čas som však prišiel na to, že je lepšie urobiť nesprávne rozhodnutie ako skupina, než žiť v neexistencii slobody. …“

Po hrozných udalostiach a odhaleniach na konci druhého dielu, ide obyvateľom mestečka o život viac ako kedykoľvek predtým. Fété už nie je najväčšou hrozbou, ale je to svojvôľa a moc jedného muža. Nič nie je horšie ako keď vizionárovi siahnete na ego. Nič nie je horšie ako keď stratí kontrolu nad tým, nad čím si myslel, že má moc a môže to ovládať.

Obyvatelia mestečka sa dozvedeli pravdu, ale nie v čase, o ktorom by rozhodol Pilcher a tak pristúpil k jedinému riešeniu, ktoré vnímal ako správne. Vďaka jeho rozhodnutiu začali ľudia umierať. Bolo náročné čítať začiatok knihy. V tomto diely dostávame možnosť nahliadnuť na situáciu s viacerých pohľadov, viacerých rodín. Väčšinou čítame ich poslednú životnú kapitolu. Bolo to depresívne, chladné a realistické.

„Želám si, aby sme žili vo svete, v ktorom by sa činy merali iba úmyslami, ktoré k nim viedli. Ale pravdou je, že sa merajú len ich dôsledkami.“

Celkovo diel hodnotím ako dobrý záver trilógie, i keď naberá na vážnosti. Aj napriek tomu, že úplne zbytočne zomrie moja obľúbená postava. A ten koniec bol naozaj prekvapivý, žiadalo by sa mi pokračovanie. Chcela by som vedieť ako ich rozhodnutie na konci knihy ovplyvní.

Celá trilógia mapuje, len niekoľko mesiacov v ich životoch, napriek tomu sú to silné mesiace plné strachu, odvahy a odhodlania prežiť. Celá trilógia nás presúva v čase na miesto, ktoré je ľudským výtvorom v zmenenom svete. Vedie k zamysleniu, napriek nereálnosti hlavnej myšlienky. Niekedy ma mrazilo pri čítaní, pretože autor vie vykresľovať charaktery ako aj túžbu po živote. Oproti prvému dielu, v ktorom sme zisťovali čo sa to okolo Ethna deje už v poslednom nenachádzame typickú iróniu, ktorá by mi pozdvihla kútiky úst.

Myslím si, že tým, že to písal muž, tak to malo iné čaro. Do popredia sa často dostávali nejaké bojové alebo utekajúce scény. Aj vzťahy boli napísané inak ako aj vnímanie lásky. Niektoré opisy mi prišli vecné a pritom vyjadrovali veľa.

Knihu by som odporúčala tým, ktorí majú radi dystopiu. Svet, ktorý je pokrivený a hrdinovia príbehu sa musia postaviť realite, pretože je to skutočnosť, ktorá sa len ťažko bude meniť. Tým, ktorí majú radi veľa akcie, nie len konšpirácie a zvrhávanie niekoho, kto je vysoko. Tým, ktorí majú radi postavy, ktoré nie sú čiernobiele a chcú im fandiť, pretože tu ide život – priam o prežitie ľudskej rasy.

Za knihu a odhalenie príbehu mestečka Wayward Pines by som chcela

poďakovať vydavateľstvu Zelený kocúr, ktoré má na túto trilógiu úžasnú akciu TU.

Tak neváhajte, ak ste fanúšikom dystopie neurobíte týmto knižným počinom krok vedľa.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *