Knihy

Viktória Drgoncová – Nepriatelia Urdisu

Svet bol zničený vírusom, ktorý napadol ľudí a mnohých zmenil na monštrá, ktoré besnia po čerstvom mäse. V takomto svete žije Cynthia, ktorá každý deň bojuje o prežitie.

Zatiaľ čo monštrá vyliezajú len v noci, tak ani cez deň ľudia nie sú v bezpečí, pretože ich ohrozujú Znetvorení. Cynthia sa ukrýva s malou skupinou ľudí v jednej pivnici v lese. Ale blíži sa zima, čo je jeden z ďalších faktorov, ktoré môžu ohroziť ich život. Zatiaľ čo sa zo Cynthie stala bojovníčka a naučila sa poradiť si v tomto svete, tak ju prepadajú spomienky na minulosť – na jej rodičov, brata, priateľa a najlepšiu priateľku.

V tejto knihe som mala pocit, že sa veci jednoducho dejú a hlavná hrdinka sa vezie vo víre udalostí. Rýchlo sa prispôsobuje novým podmienkam, aby ochránila seba a tých, na ktorých jej záleží. Prvou vecou, ktorá sa deje je, že stretne v lese Mareka, záhadného chalana s lukom a šípmi, ktorý sa pripojí k ich skupine. Potom sa rozhodnú nájsť novú strechu nad hlavou pre celú skupinu a vydajú sa do mesta. A zrazu sa tú objaví nejaký týpek, ktorý sa ju snaží uniesť. Za chvíľu zisťuje, že nie je sám, ale je tu s niekým z jej minulosti.

Udalosti naberajú rýchly spád a dostáva sa do jedného z chránených miest – budov, v ktorej platia tvrdé pravidlá. Táto konkrétna sa volá Urdis. Zo žien sa stávajú slúžky, ktoré sú tvrdo trestané za každý i ten najmenší prečin. Nemajú práva, nemajú slobodu. Muži sú vojakmi, ktorí môžu všetko a všetko im prejde. A v tebe kypí zlosť z takej nespravodlivosti a krivdy, ktorú si voči tým ženám dovoľujú.

Našťastie tu má Cynthia niekoľko ochrancov. Vďaka tomu, to nedopadne tak zle ako by mohlo. Cynthia vie, že tam nemôže zostať, pretože nevie držať ústa zatvorené a skôr či neskôr by sa dostala do problémov, z ktorých by jej nemuseli pomôcť ani jej ochrancovia.

Celý príbeh je ponurý, pretože sa jedná o dystopiu a tie také bývajú. Spoznávame svet, ktorý sa zmenil veľmi rýchlo a ľudia sa museli prispôsobiť, ak chceli prežiť. Hlavným cieľom Cynthie je nájsť jej mladšieho brata, od ktorého bola na začiatku pri tom všetkom zmätku oddelená. Ale nie sú jej ľahostajní ani ľudia, s ktorými žila teraz a snaží sa ich ochrániť pred vojakmi z Urdisu. Keďže sa jedná o young adult literatúru, nechýba tu aj trochu tej lásky.

Celkovo sa to čítalo veľmi dobre, v podstate sa mi nepáčili dve veci. Jednou boli mená vo všeobecnosti, pretože niektoré postavy mali slovenské  a niektoré anglické mená. A tieto skoky ma rušili, o priezviskách ani nehovorím. Takže som sa ich snažila tak trochu vytesniť. Druhou vecou bol príchod Cynthie do Urdisu, lebo som si až neskôr uvedomila, že to je ten Urdis. Neviem či som to nepostrehla, alebo to tam bolo spomenuté až neskôr.

Čo sa týka deju, trochu mi niektoré romantické vyznania na konci prišli trochu zvláštne vzhľadom na situáciu a to ako to postavy vyjadrili, pretože sa mi to k nim veľmi nehodilo. Ale na druhej strane som dúfala a tajne čakala, že sa dajú do kopy a potešilo ma to. Síce ich prvé stretnutie vôbec nenaznačovalo takýto vývoj ich vzťahu.

Páčilo sa mi, že sa tam toho dialo toľko, i keď ja by som trochu vyšilovala v niektorých situáciách, pri ktorých hlavná hrdinka bola v pohode. Páčila sa mi postava Árona. Páčilo sa mi, že to hlavná postava nemala také ľahké a niektoré jej rozhodnutia ovplyvnili aj iných a som zvedavá, či ju to bude trápiť v ďalších dieloch.

Naozaj hrozné bolo ako fungovali bezpečné domy ako Urdis. Podčiarkovalo to celkovú atmosféru šialenstva, ktoré môže priniesť moc. Ale naozaj skvelé mi prišlo to, že vlastne nikto nevie, kto vlastne stojí za týmito domami a kto prináša tento zvrátený pokoj a bezpečie. Mám na to jednu šialenú teóriu, ale ako hovorím, je šialená. Teda mám dve.

Celkovo hodnotím knihu pozitívne, pretože prináša to, čo by správna dystopia mala – nepokoj. Som zvedavá ako to bude pokračovať ďalej a určite si to prečítam a som rada aj z toho, že čoskoro je celá trilógia kompletne vonku. Napriek vyššie spomínaným (menším) nedostatkom to knihe neubralo na dynamike a prečítala som ju za dva dni.

Odporúčam ju tým, ktorý majú radi aj drsnejšie dystopie. Tým, ktorým nevadí ak si autorka robí so svojim svetom, čo sama chce. Tým čo vedia prehliadnuť chybičky krásy začínajúcich autorov a vedia si užiť príbeh a napätie.  Tým, ktorí si radi kladú otázky a spoločne s autorom odhaľujú odpovede.

Kniha vyšla vo vydavateľstve Art Floyd, aj keď to nebola spolupráca, bola by som rada, ak by ste si toto vydavateľstvo všimli, pretože nikdy nevie, ktorý príbeh vás chytí za srdce a možno ho nájdete aj u nich 🙂

Citát na záver:

Na jeho tvári som uvidela krv. Nechápala som, prečo som mala tendenciu každému rozbíjať nos, ale pravdepodobne ma to upokojovalo.

7 komentárov

 • Viktória Dominová

  Ďakujem krásne za úžasnú recenziu. Chybičiek som si vedomá, niektoré sú v ďalšej časti vysvetlené. 🙂 Aspoň mám priestor zlepšovať sa.

 • Mony

  Ako tak zisťujem, autorka tohto diela je mladučká a už bude mať čoskoro celú trilógiu kompletnú, tak to gratulujem! ? Myslím, že som túto knižku už raz zahliadla, ale akosi som ju nakoniec obišla – celkovo, dystopia je pre mňa už klišé téma, tých kníh tu bolo ták veľa…a k tomu boli niektoré dosť zlé ?. Hmm, ale myslím, že jedného dňa, ak bude tá možnosť, tejto knižke dám šancu – nevyzerá to vôbec zle! Hádam ju nájdem v knižnici ?…ďakujem za tip na čítanie!♥

  • Erika

   Myslím si, že toto bude taká trilógia, ktorá sa bude každým dielom zlepšovať 🙂 ja sa chystám aj na ďalšie diely, takže budú potom aj recenzie. Ja mám rada dystopické, i keď v poslednej dobe som ich čítala viac, a všetkého veľa škodí 😀 a aké dystopie Ťa sklamali?

  • Mony

   Najviac ma sklamali: Červená kráľovná od Victorii Aveyard (to som ani nedokázala dočítať), Selekcia od Kiery Cass (túto knihu doslova neznášam 😀 ), Kráľovná Tearlingu od Eriky Johansen (strašná nuda), Návrat od Rachelle Dekker (zbožňujem prvú a druhú časť, no tretia bola na mňa moc, čo sa týka ich viery v Boha a to ich „svetielkovanie“, úplne by som ju vynechala)…určite sa ešte nejaké nájdu, no už si nespomínam 😀

  • Erika

   A v čom bola zlá Červená kráľovná? Ja som nad ňou rozmýšľala lebo dej vyzerá zaujímavo. Kráľovnú Tearlingu som ani ja nedočítala, prišlo mi strašne nelogické správanie hlavnej hrdinky 😀 Mňa ešte kniha Návrat čaká na poličke, teraz som na ňu viac zvedavá aj na to svetielkovanie, neviem si predstaviť čo tým myslíš, ale môže to byť zaujímavý prvok 😀

  • Mony

   Asi vo všetkom 😀 Hlavná hrdinka príšerná, schopnosti hrdinov neoriginálne, celé to bolo také detinské, blé 😀 Ja si to už ani poriadne nepamätám, bolo to dávno, ale celkovo tá kniha ma ničila 😀

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *