Knihy

Becca Fitzpatrick a jej séria Zavrhnutý

Štvordielna séria nám rozpráva príbeh o vzťahu Nory a Patcha na pozadí vojny, v ktorej sa obaja ocitli a musia čeliť mnohým nebezpečenstvám, aby ochránili nie len svoje životy, ale aj svoju lásku.

V prvom diely Zavrhnutý sa zoznamujeme s postavami a niečo málo sa nám odkrýva o padlých anjeloch. Jediná Patchova túžba bola, aby sa stal človekom, pretože ako padlý anjel fyzicky nič necítil a žil už veľmi dlho. Po stretnutí s Norou musel veľmi prehodnocovať po čom naozaj túži. Hlavná hrdinka sa doňho pomaly zamilovávala. Do toho nejaké to života ohrozujúce situácie a voilá jeden sa obetuje pre toho druhého.

V druhom diely Crescendo ich príbeh pokračuje, ale nástrahy pretrvávajú a zväčšujú sa. Dostávame sa hlbšie do príbehu, objavujú sa tu nový záporáci a Nora odkrýva veľké tajomstvo, ktoré sa týkalo jej mŕtveho otca. V nasledujúcom diely Ticho, sa trochu vraciame späť. Hlavná hrdinka stratila pamäť. Zabudla aj na Patcha a nevie si spomenúť ani na niekoľko mesiacov jej života, je vystrašená a odhodlaná zistiť čo sa stalo. Všetci ju varujú pred Patchom, ale ju to k nemu ťahá a ani nevie prečo. Našťastie sa jej niektoré veci odkryjú a srdce ju vedie k jej láske. Celý diel vrcholí, keď sa vo vypätej situácií rozhodne sľúbiť niečo, čo ju v ďalšom diely ovplyvní natoľko, že jej pôjde o život.

V záverečnom diely Finále ide o všetko. Nora je zatiahnutá do vojny medzi padlými anjelmi a nefilmi, ktorý sú potomkami padlých anjelov a ľudí. Nora má viesť armádu nefilov do vojny, ale ako to môže urobiť ak to znamená bojovať proti Patchovi na život a na smrť?

Krátky prierez sériou by sme mali za sebou. Musím povedať, že napriek niektorým chybičkám krásy sa séria čítala dobre. Nie je to vrchol literatúry, ale ak máte radi nadprirodzeno a lásku, za ktorú sa oplatí bojovať môžete siahnuť po tejto sérii.

Postavy boli rôzne, rada by som pár z nich vyzdvihla. Páčila sa mi postava Patcha, ktorý bol nebezpečný a bol si toho vedomý. Bol to padlý anjel a mal svoju povahu, viem si predstaviť, že vo filme by to s ním pokazili, ale tu sa ho autorka držala až do konca. Jeho nie bolo nie. Keď povedal, že Noru nejakému nebezpečiu nevystaví, tak to dodržal napriek tomu, že ho presviedčala. Páčilo sa mi, že mu vytvorila charakter, ktorý robil chyby, išiel do vecí naplno a bol aj tvrdohlavý. Zatiaľ čo Nora nebola zlá hlavná hrdinka, tak niekedy som mala momenty, kedy by som chcela, aby reagovala inak. Bolo dobré, že aj ona robila chyby. Boli tam dve postavy, pri ktorých som si hovorila prečo im to autorka urobila. Norina najlepšia kamarátka Vee počas série mala niekoľko priateľov, ako sa hovorí jeden horší ako druhý. A na konci jedna postava zomrela, síce som ju nemala veľmi rada, tak som si pomyslela, že toto si nezaslúžil.

V treťom diely Nora stratila pamäť a mala som pocit, že je to taký krok dozadu a niektoré veci sme museli znovu objavovať, dokonca som mala pocit, že sa jej stala úplne rovnaká situácia ako v prvom diely a to bolo zvláštne.

Každý diel autorka ukončila napínavo s tým, že ste chceli vedieť čo sa bude diať ďalej. Ako som už vyššie hovorila autorka píše tak, že sa to dobré číta, ale niektoré veci boli trochu nedotiahnuté. Napríklad v poslednom diely, hlavná hrdinka zložila prísahu, že povedie nefilskú armádu. Za celý ten diel sa s armádou poriadne nestretla. Stretla sa, len s jedným vysokopostaveným členom armády, ktorý jej pomáhal s tréningom a s radou. Čakala by som, že to bude osobnejšie.

Celkovo hodnotím sériu ako oddychovú. Ide o fantasy romantiku pre mladých dospelých, asi skôr pre ženy. Centrom je láska medzi Norou a Patchom na pozadí je vojna medzi padlými anjelmi a nefilmi. Prvý diel sa mi naozaj veľmi páčil. Ostatné boli trochu slabšie, ale nie vyslovene zlé.

V skratke plusy a mínusy:

+ postava Patcha

+ dobre sa to čítalo

+ prvý diel plný tajomna a akcie

+ dobré zvraty

+ silná motivácia nefilov k boju

– máloktoré postavy som si obľúbila

– niektoré stereotypy (vážnejšia hlavná hrdinka má bláznivú najlepšiu kamarátku, ktorej nepovie, čo sa deje)

– Norina strata pamäte

– smrť jednej postavy na konci série

– prvom diely bol Patch opísaný, tak že z neho mala Nora naozaj strach, ale napriek tomu ho vyhľadávala

Niekoľko myšlienok z kníh:

Chcela som mu povedať, že ma už nikdy neuvidí. Ale nebudem brať svoje slová späť dvakrát v jeden deň.

Potila som sa. Ak bolo pri flirtovaní pravidlom číslo jedna nepoužívať žiaden pomocný papierik, som si istá, že druhým pravidlom bolo nepotiť sa.

„No nezabúdaj, že ľudia sa môžu zmeniť, ale minulosť nie.“ Patch

„Jediné, čo som mohol urobiť, aby som ti zachránil život, bolo vzdať sa ťa.“… „Nebolo to ľahké rozhodnutie, ale bolo správne.“

A ešte jedna vec ma kdesi v myšlienkach trápila. Ako dlho dokážeme s Patchom žiť v klamstve… bez toho, aby sa z neho stala pravda?

„Tvoja bezpečnosť je pre mňa oveľa dôležitejšia ako to, čo chceš. Nechcem sa hádať, ale ak ma pre to považuješ za zlého, tak prosím. Lepšie, ako ťa stratiť,“

Sériu by som odporučila mladým čitateľkám alebo tým, ktoré majú radi tematiku nadprirodzena spojenú s láskou. V knihách sa nachádza veľa pekných vyznaní, takže ak máte radi YA tak odporúčam minimálne prvý diel, ten bol naozaj nadupaný 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *