Knihy

Blake Crouch – Mestečko Wayward Pines – Nevyspytateľný (2. časť)

Čo si budeme klamať po prvom diely, chceme vedieť čo bude ďalej s malebným mestečkom Wayward Pines obkolesenom borovicovými lesmi a veľkým elektrickým plotom.

Ethan Burke  v prvom diely odhalil tajomstvo tohto krásneho mesta, stal sa novým šerifom a má udržiavať poriadok v meste. Existuje totiž skupina ľudí, ktorí niečo chystajú a práve on ich má odhaliť a priniesť do mesta spravodlivosť. Čo ak sa Ethan nestotožňuje s filozofiou zakladateľa mesta? Čo ak veci vidí inak? Čo ak začína rozumieť ako má toto mesto fungovať, ale nevie sa s tým stotožniť?

„Ale v skutočnosti tam nie ste ani pre jednu z tých vecí. Asi som sa nevyjadril jasne – je to moja chyba. Vaša prítomnosť má odzrkadľovať moju prítomnosť.“ Pilcher hovorí Ethanovi

Ethan stojí pred neľahkou úlohou. Vedie v sebe vnútorný boj. Chce robiť to čo je správne a chce ochrániť svoju rodinu, ale čo ak sú to dva odlišné póly? V druhom diely máme možnosť stále viac pozerať pod pokrievku mesta a toho ako celé funguje.

Druhý diel je okorenení vyšetrovaním vraždy a snahy odhaliť skupinu, ktorá chce ísť proti systému. Aby som ti mohla povedať viac musím opäť prezradiť trochu z deju a možno i trochu viac ako by mi bolo milé.

„Ja osobne fête nenávidím. Ale koniec koncov, tam dolu sú to moji ľudia a akokoľvek je to ťažké, viem presne, čo potrebujú. Dokonalosť v každom ohľade by ich mohla dohnať k šialenstvu. V každom perfektnom malom meste musí byť aj niečo temné. Bez nočnej mory by nemohol existovať ani sladký sen.“ Pilcher

SPOILER

Skupinu má viesť Ethnová bývala partnerka a určité obdobie i milenka Kate. Teraz bola o niekoľko rokov staršia ako keď sa videli naposledy a mala manžela. Vedel si predstaviť, že by viedla skupinu, ale nevedel si predstaviť, žeby niekoho bez dôvodu zabila. 

Žena, ktorú Ethan našiel zavraždenú, bola špiónka pre Pilchera a volala sa Alyssa. Pilcher bol ten vizionár, ktorý pred viac ako tisíc rokmi predpovedal evolučný zánik ľudstva a podarilo sa mu uspať stovky ľudí, ktorých potom integroval do mestečka Wayward Pines. Jeho zámerom bolo prežitie ľudskej rasy. Ako tak by si ho možno mohol ešte obhajovať, ale v tomto diely ho zavrhneš na celej čiare.

A to hneď z niekoľkých dôvodov, okrem toho, že je manipulátor, ktorý má moc, tak Alyssa bola jeho dcéra. Alyssu milovali aj na základni a aj v meste v skupine, do ktorej sa infiltrovala. Aj keď viete asi kam smerujem, tak áno zabil svoju vlastnú dcéru kvôli svojim cieľom. A to čo spravil na konci knihy bolo snáď to najhoršie a neviem či nejaký jeho čin to môže ešte predčiť.

Ethnovi sa podarí dostať do skupiny, ktorá má údajne byť pre mesto nebezpečná. Pri svojej infiltrácií zistí, že ide o skupinu, ktorej sa podarilo zistiť, že majú sledovací čip a vyrezali si ho, aby sa mohli stretávať a spomínať na to aké životy žili predtým. Žiadne povstanie sa nekonalo, len sa potrebovali stretnúť tak ľudsky a byť sami sebou a nie niekým, kým predstierali, že sú keď žili v meste.

KONIEC SPOILERU

Je nám jasné, že druhý diel prináša nový pohľad za oponu a je stupňovaní vzburou Ethana Burkea. Ale to ako, kde a prečo sa vzbúril som naznačila v spoileri a zvyšok si môžete prečítať v knihe. Myslím si, že je to jazda, v ktorej ste radi na druhej strane knihy. Úprimne si ani nechcem predstavovať ako to bude pokračovať a mám z toho trochu obavy. Presnejšie čo sa stane s ľuďmi z mestečka.

Knihu by som odporúčala tým, čo majú radi dystopické príbehy. Potom tým, čo prečítali prvý diel a tým, ktorí vedia, že seriál bol možno fajn, ale kniha je vždy lepšia.

Plusy

  • Psycho atmosféra
  • Silné postavy
  • Postavy nie sú čiernobiele, majú aj chyby
  • Pútavý dej
  • Prekvapivý záver

Mínusy

  • Chýbala mi irónia hlavného hrdinu, ktorej v prvom diely bolo viac
Niekoľko citátov na záver:

„Žijú pod neprestajným tlakom. Sledujú ich. Vedia, že nemôžu nikdy odísť. K tvorbe akého druhu umenia by mohla byť utláčaná spoločnosť motivovaná?“ Ethan

 „Napadlo ti, že tvoj syn už nemá nič spoločné s konceptom šťastia z tvojho starého sveta? Že vyrastá vo svete, ktorý v ňom šľachtí život pre tento okamih, ktorý som práve opísala?“ Pam povedala Therese

V jeho očiach zazrela záblesk spoločného poznania. Intimita súkromného vtipu.

Za knihu by som chcela poďakovať vydavateľstvu Zelený kocúr,
určite sa oplatí pozrieť na ich ponuku, lebo táto trilógia zatiaľ naozaj stojí za to 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *