Knihy

Jullie Klassenová – Hostinec v Ivy Hille

Historický román sa  odohráva v krásnom malebnom prostredí mestečka Ivy Hille, v ktorom sa ľudia poznajú a navzájom sú si oporou. Aj keď by život mohol vyzerať jednoducho, tak u obyvateľov mestečka to nie je vždy tak.

Hlavná hrdinka Jane Bellová je vdova, ktorá sa po smrti svojho manžela musí vysporiadať nie len so zármutkom, ale aj s tým, že na ňu prepísal ich rodinný pojazdný hostinec Zvon. Po roku jeho smrti a jej nečinnosti zisťuje, že môže o hostinec prísť. Našťastie jej svokra Thora sa vrátila a pred niekoľkými mesiacmi aj Patrick, brat jej manžela.

Spolu zisťujú, že jej manžel si vzal pôžičku a keď sa im nepodarí banku presvedčiť, že ju budú vedieť splatiť, tak o hostinec prídu. Jane to vytrhne z nečinnosti a stojí pred rozhodnutím, či zachráni hostinec alebo ho predá.

Mohla by byť ako ony? Podnikavá a nezávislá? Pracovitá a s rukami zodretými od námahy? Chce byť taká?

Vzhľadom na to, že je to prvý diel trilógie, tak vieme ako sa rozhodne. Jane sa učí nové veci a snaží sa prinášať zmeny aj do fungovania hostinca, ale táto rola jej nie je prirodzená. Jane pochádzala zo zámožnej rodiny, tým že sa takto vydala, tak od nej ani nikto neočakával, že bude schopná viesť hostinec.

Táto kniha prináša príjemnú atmosféru, autentické postavy a romantika tiež nechýba, a tak k nej treba aj pristupovať. Ja som ju čítala, po niekoľkých dystopiách, takže som si musela trochu zvyknúť, že tu nejde o ohrozenie života ako takého. Ale naozaj im išlo o život a o to ako budú žiť. Ako sa majú postaviť k situácií, ktorá nastala.

Potom jej však napadlo, čo povedal Gabriel Locke: „Všetci tí, čo tu pracujú, zase nakupujú u ostatných obchodníkov a prispievajú do zbierok na chudobných. Život na dedine je ako brečtan, ktorý sa šplhá do koruny mohutného duba. Ak rastlinu odseknete pri koreni, všetky listy postupne zvädnú. Všetci sme navzájom prepojení.“

Kniha mala určité čaro toho obdobia a tiež Anglicka. Čítala sa naozaj dobre, občas som sa aj zasmiala. Problém bol v tom, čo väčšinou mám rada, ale teraz som z toho mala zmiešané pocity. Príbeh bol vyrozprávaný z dvoch pohľadov. Z pohľadu Jane a Thory. Obidve boli vdovy. Ale to nebol ten problém.

Takže veľmi prirodzene sa tam hodili romantické linky. A tej tam bolo habadej. Nebolo to ako v novodobých knihách, kde sú vzťahy hocijaké i neviazané. Ale tu im dvorili. Už od začiatku sa dozvedáme, že tieto ženy neboli niektorým srdciam ľahostajné už v minulosti. Ale bola to iná doba, muži si vážili iných mužov a rešpektovali manželstvá. Autorka tu načrtla možných partnerov pre obe.

O Thoru mal záujem Walter Talbot, niekdajší správca v hostinci, ktorý odišiel, aby prevzal farmu po zosnulom bratovi a pomáhal jeho chorej žene. Druhým bol Charlie, ktorý jazdil na dostavníku kráľovskej pošty a okrem pošty viezol aj potencionálnych zákazníkov pre hostinec. Obidvaja mali svoje čaro a boli niečím výnimoční.

Keď sa tak na ňu pozrel, znovu sa cítila ako žena. Žiadaná. Dosť mladá na to, aby jej niekto lichotil, a zároveň dosť stará na to, aby jeho slová brala s rezervou. „Ste šarmantný, Charlie. To uznávam.“

O Jane sa zaujímal James Drake, muž ktorý tiež viedol hostinec a rozhodol sa jeden postaviť aj v Ivy Hille a dal jej mnoho dobrých rád ohľadom riadenia hostinca. Druhým bol sir Timothy, miestny šľachtic a jej priateľ z detstva, ktorý ju mal rád už veľmi dlho. Tretím bol záhadný podkúvač Gabriel Locke, ktorý bol priateľom jej manžela a v osudný deň jej priniesol aj správu o tomto nešťastí.

Problém nebol v tom, žeby ste si nemohli vyberať a fandiť niekomu z nich, ale v tom, že som mala pocit, že ak by si hlavné hrdinky vybrali, ktoréhokoľvek, stále by to bolo dobré. V prvom diely si nevyberú obidve, ale i pri tej jednej som sa zároveň tešila a bola i smutná, že to nebol ten druhý. Jednoducho mi chýbalo to, žeby sa rozhodovali aj zle, alebo sebecky. Žeby spravili niečo, vďaka čomu by som mohla fandiť len jednému.

Jediné mínus vidím v dokonalosti postav a trochu v zavádzaní čitateľov pri postave Thory, ktorá mi neprišla taká, aká na počiatku mala byť. Aj tak mi na postavách záležalo a fandila som im. Občas sa tam mihla aj zlá postava či smutný osud. Páčilo sa mi, že hrdinovia museli prekonať aj prekážky. V knihe nechýba ani pästný súboj, vyznania lásky, žiadosti o ruku či skutočné priateľstvá.

Celkovo si myslím, že až na nedostatok negatívnych vlastností postáv, je to veľmi dobrý prvý diel, ktorý otvára celú trilógiu. Je to príjemné čítanie pre ženy, pri ktorom si oddýchnete, zasmejete sa i vás zahreje pri srdci.

Knihu odporúčam najmä ženám, ktoré hľadajú dobrý príbeh v čase oddychu. Ktoré majú radi príbehy, ktoré sa odohrávajú v krásnom Anglicku a majú rady príbehy o živote a o tom, že niekedy sa mu musíme postaviť čelom, lebo za to stojí.

Citáty na záver:

„…Hightower je možno vysoký postavou, ale je to malý človek. …“

„Som čestný človek,“ povedal, „ale život ma naučil, že tí, ktorí sa dožadovali pravdy, si potom často želajú, aby sa im vrátila ich nevedomosť. Pravdu, podobne ako medicínu, je najlepšie prijímať po kvapkách.“

Za knihu by som rada poďakovala vydavateľstvu i527.net. Za príjemné spomalenie v týchto časoch. Knihu nájdete aj v kníhkupectve Martinus.
Táto recenzia bola napísaná vďaka službe www.storpic.com.

2 komentáre

  • Mony

    Táto knižka ma čaká na poličke, veľmi sa na ňu teším, aj keď priznávam, že s autorkou nemám až také dobré skúsenosti – raz ma jej knihy bavia, inokedy nevýslovne nudia ?. Tak som zvedavá, do akej kategórie zaradím túto 🙂 Inak krásne recenzia♥

    • Erika

      Ďakujem 🙂 a aké knihy Ťa od nej neoslovili? Ja som si už zohnala aj zvyšné diele Hostinca, a rada by som si prečítala aj niečo ďalšie ak sa mi to bude páčiť. Máš nejaký tip? 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *