Knihy

Jennifer Nivenová – Všetky skvelé miesta

Kniha Všetky skvelé miesta má výnimočné miesto v mojej poličke a v srdci. Keď som sa stretla s príbehom prvýkrát nevedela som do čoho idem. Nedávno som mala príležitosť čítam ju znovu v spoločnom čítaní na Instagrame, ktoré spravili juju_and_books a luckylady.stories. Vedela som do čoho idem, a napriek tomu som čítala Všetky skvelé miesta znovu.

Kniha ako taká má jednoduchý príbeh, v ktorom sa stretávajú dvaja hlavní hrdinovia Violet a Theodore, ktorý sú každý svojim spôsobom zranení. Ich stretnutie vyzerá v podstate nevinne, ale na konci pochopíte, že podčiarkuje celú myšlienku knihy.

Vždy som bol iný, ale pre mňa je byť iným normálne. (Theodore)

Ak sa pýtate čo môže dvoch ľudí poznačiť v tak mladom veku tak odpoveď je jednoduchá. Sú ňou okolnosti života. Obidvaja sa ocitli v situáciách, ktoré nemohli ovplyvniť, ale tie ovplyvnili ich na celý život. Na začiatku sa dozvedáme, že hlavnej hrdinke pred necelým rokom, zomrela sestra pri autonehode, pri ktorej boli obidve. Violet má pocit viny vždy, keď začne trochu žiť, alebo keď zabudne a na chvíľu je šťastná alebo sa smeje. Je to pochopiteľné, ale ako čitateľ viete, že to nie je v poriadku.

Theodore má trochu inú minulosť. Jeho rodičia sa rozviedli a on aj so sestrami zostali s mamou a chodia navštevovať jeho otca a novú rodinu. Niekedy má pocit, že nie je úplne prebudení a nedokáže  vnímať svet okolo seba tak ako by chcel. Občas odíde od rodiny, priateľov a zo školy na niekoľko dní a len tak sa túla, kým mu nie je lepšie.

O rok neskôr som vyrástol zo šiat a ukázalo sa, že vyrásť za jedno leto o tridsaťpäť centimetrov zďaleka nie je nemožné. No vyrásť z nálepky, ktorú vám raz dali, je.

Kniha začína ich prvým stretnutím, kedy sa naozaj vnímajú. Obidvaja stoja na streche školy. Každý z iných dôvodov, ale ani jeden nechce naozaj skočiť. Violet Theodora zaujme, všetci si myslia, že Theorode je čudák, preto v škole nemá veľa priateľov. S Violet sa spriatelí vďaka práci na spoločnom projekte z geografie. Majú sa spoločne vydať na zaujímavé miesta v Indiane a spracovať to do projektu. Spoločne navštívia miesta ako bibliobusy, najvyšší vrch Indiany alebo stromy ovešané topánkami.

„Nikdy som najlepšieho priateľa nemal. Aké to je?“
„Neviem. Myslím ,že môžeš byť sám sebou – prejaviť to najlepšie aj najhoršie, čo v sebe máš. Môžeš sa s ním hádať, no aj keď si naňho nahnevaný, vieš, že nikdy neprestanete byť priateľmi.“

Samozrejme sa na potulkách do seba zamilujú. Theodore je jedna z tých postáv, ktorá nemá problém opýtať sa na čokoľvek, i na to čo je na hranici súkromia. Violet najprv odoláva, ale vďaka Theodorovi znovu objavuje život a vyrovnáva sa so stratou svojej sestry a pomaly sa posúva vpred. Zatiaľ čo s Theodorom to ide dolu vodou. Začína sa správať čudne, na pár dní zmizne, potom sa vráti a býva   vo svojom šatníku. Stále si snažia byť navzájom oporou, ale Violet cíti, že sa jej vzďaľuje.

Celkovo by to mohol byť príbeh o teenegerskej láske, ale je v tom oveľa viac. V príbehu je posolstvo, o ktorom keď neviete ako idete čítať, tak sa vás môže hlboko dotknúť. Teraz príde spoiler.

SPOILER

Theodore Finch trpel mentálnou chorobou. Počas jeho života mu nikto priamo nepovedal o čo ide a ako čitateľ tiež neviem obsiahnuť úplne všetko, ale vnímala som, že trpel depresiami, vďaka ktorým sa niekedy cítil dobre – prebudený, ako to on nazýval. Preto chodieval preč a potom sa vracal. Chodil aj k školskému psychológovi, ale tomu neprezradil veľa. Vedel, že ak by povedal ako sa naozaj cíti, tak by dostal, len nejaké nálepky a nie skutočný záujem.

Kvôli Violet sa naozaj snažil, ale sám nedokázal zvládnuť svoje psychické rozpoloženie. Čo sa v závere knihy dozvedáme.

KONIEC SPOILERU

Celý príbeh slúžil na to, aby autorka poukázala na to, že ako ľudia si máme všímať ostatných vo svojom okolí a nebyť voči nim a ich potrebám slepí. Veľmi ľudský a myslím si, že aj realistický príbeh. Nemyslím to tak, že realistický dejom, ale tým, že je naozaj aktuálny a reálny možno aj v tejto chvíli.

Kniha i po druhom prečítaní stále zostáva medzi mojimi obľúbenými. Veľkú zásluhu má na tom prvé čítanie, počas ktorého som sa prvýkrát stretla v beletrii s problematikou psychických porúch. Kniha nie je obyčajný príbeh o láske a o živote, ale prináša pre mňa a verím, že môže i pre teba hodnotu v celej myšlienke príbehu.

Knihu odporúčam teenegerom, ale i dospelým. Odporúčam tým, ktorých máte radi, ak kniha poukazuje na nejaký problém v spoločnosti a ponúka i ponaučenie. Je to príbeh, ktorý chytí za srdce a mení myseľ.

Plusy:

  • Silný príbeh
  • Rovnováha tém
  • Záver je s vidinou pozitívnej budúcnosti
  • Príbeh nás učí všímať si iných
  • Dostanete viac ako ste čakali

Mínusy:

  • Nikde nie je upozornenie, na to, že kniha rieši vážnu tému
  • Koniec (priala by som si iný koniec, napriek myšlienke tohto)

Čítate knihy zo žánru Young Adult, v ktorom bývajú hlavní hrdinovia teenageri alebo máte radšej, keď sú hlavné postavy staršie?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *