Knihy

Michela Zamari – Zákulisie samovydávania

Názov vám veľa prezradí o obsahu, ale ani zďaleka toľko koľko vám predstaví podnázov: … alebo ako si vydať knihu. Slovenská spisovateľka Michaela Zamari sa rozhodla napísať knihu, ktorá nie je pre ňu typická, ale pri písaní svojich kníh sa jej úzko dotýkala. Autorka si totiž vydala sama päť kníh (presne tak, piata je táto. Môžeme sa zamýšľať aké je to písať o samovydávaní počas procesu samovydávania knihy Zákulisie samovydávania).

Človek by si myslel, že kniha bude len o procese samovydávania, ale je v nej oveľa viac. Začína pekne od začiatku tvorby knihy, nejde príliš do detailov, ale nezabúda na to dôležité pri knihách a tým je ich napísať. Na začiatku knihy dáva preto rady ako si skontrolovať rukopis a čo môžete skontrolovať i sami, pokiaľ píšete. Tento ucelený zoznam je naozaj zaujímavý a praktický. Až potom predstavuje celý proces ako i ľudí, ktorí sú dôležití pri tomto procese ako sú betareaderi, korektor, distribútor a aj firmy, ktoré pomáhajú s orezávaním strán a tlačením. Dôležitou súčasťou procesu je i marketing, v ktorom sa autor snaží predať svoju knihu do povedomia čitateľov. Predstavuje nám rôzne sféry ako sú sociálne siete, knižní blogeri.

Michaela nevynecháva žiadny dôležitý krok ani ľudí a to čo je dôležité je, že predstavuje aj reálne čísla, v ktorých sa pohybujú financie, keď autor vydáva knihu sám a porovnáva ich s tým ako fungujú vydavateľstvá.

Veľmi podnetným okrem čísel bola pre mňa výpoveď rôznych slovenských autorov a autoriek, ktorí idú touto cestou a hovoria vlastné skúsenosti a čo ich k tomu viedlo. Táto kniha búra bariéry a predsudky v tom, že autor, ktorý si vydáva knihy sám nestojí za veľa a robí to preto, lebo ani vydavateľstvá v ňom nevidia potenciál. Úprimne sa zamyslite, nevnímali ste to tak i vy? Ja úprimne podvedome áno, ale pravdou je, že či autor stojí za niečo alebo nie, tak o tom vydavateľské údaje nezodpovedajú.

Pravdou je, keď sa i začítate do tejto knihy, že zistíte aká je cesta samovydavateľov je náročná na financie, čas a schopnosti. Autor sa stáva vydavateľom, niekedy aj distribútorom, marketingovým guru, finančným poradcom, občas živnostníkom. Napriek tomu, že autor musí vyvíjať oveľa väčšie úsilie, myslím si, že to stojí za to. Autor má slobodu a moc nad svojou knihou. Vydavateľstvo autora od veľa vecí odprostí, ale na druhej strane niekedy to nie je to najlepšie pre každého.

Samovydávanie prináša väčšie zisky, i keď na začiatku si jedna kniha zarobí na ďalšiu. Prináša slobodu nad obálkou, obsahom, ďalšou tlačou, marketingom. Preto ak píšete a veríte svojmu príbehu, skúste ho dať prečítať niekoľkým ľuďom aj mimo rodiny, ak sa bude páčiť aj im tak možno je toto cesta i pre vás. V knihe je so štipkou irónie opísaný proces, ktorý vychádza z vlastnej skúsenosti. Autorka zahrnula do knihy viacero ľudí, ktorí sa vyjadrili k téme. Nie je to nejaký autorský monológ o úžasnosti samovydávania na teoretickej úrovni. V tejto knihe sa ide do hĺbky s číslami, menami, príbehmi, kontaktmi. Ako kniha sľubuje berie nás do zákulisia slovenského samovydávania.

Knihu by som odporučila ľuďom čo píšu a sú odvážni. Neboja sa veriť svojim príbehom natoľko, že sú ochotní prekonať aj nejaké prekážky. Odporúčam ju aj tým, ktorí už možno nepíšu, ale sú radi v obraze. A aj tým ktorí radi čítajú a rozširujú si obzory, pretože táto kniha prináša niečo nové, niečo o čom sa veľa nehovorí, je odvážna a zaplňuje neprebádané vody vydávania kníh.

Za knihu Zákulisie samovydávania alebo ako si vydať knihu, by som rada poďakovala Michaele Zamari. Čítanie Tvojej knihy bola radosť.

Autorku Michaela Zamari môžete nájsť na facebooku i instagrame 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *