Knihy

Maya Sinay – Veriť

K tejto knihe som sa dostala vďaka knižnej štafete, ktorú organizovala Dia alias knižný závislák na Instagrame. Ide o tretí diel Bielej série, trošku ma to prekvapilo, keď som knihu odbalila, pretože sme si vyberali podľa popisu a nie obálky. Našťastie každý diel série má iné hlavne postavy a vedľajšie postavy sa v nich prelínajú a niekedy boli oni tie hlavné. Nič to nemenilo na tom, že mám radosť, že som sa mohla zapojiť a byť súčasťou poznámok, ktoré v knihe pretrvajú.

Hlavnými postavami v tejto knihe boli Michael a Mia, ktorí sa snažili nájsť k sebe cestu. Nebolo to vôbec jednoduché lebo im v tom bránila ich povaha i minulosť. Ich prvé stretnutie bolo ako by hlavná hrdinka povedala na naštvanie, ale napriek tomu si nevedela vymazať zo svojej mysle jeho oči a ani on na ňu nevedel zabudnúť. Opäť sa stretávajú vďaka Funny. Funny bola najlepšia priateľka Michaleovho brata Denisa, ktorý na začiatku knihy zomrel, ale brali ju ako súčasť rodiny. A bola tiež terajšia partnerka Miinho brata Jakuba. Musím povedať, že Funny bola postavou, ktorú som si najviac obľúbila.

Mia sa postavila predo mňa v celej svojej kráse. Panebože, mysli na niečo iné.
Kurence. Nie, prasatá.  
    

Michael

Celý príbeh je postavený na životoch hlavných hrdinov a hľadaní si cesty k sebe. Do toho sa musia vyrovnávať s minulosťou, ktorá ich začína dobiehať a odhaľuje ich tajomstvá, teda hlavne Miine tajomstvo. Teraz budem trochu spoilerovať, aby som vedela vysvetliť svoje emócie voči tejto knihe. Na začiatku mal Michael telefonát, v ktorom zistil, že jeho brat Denis zomrel pri operácií. Pre mňa to bol najnevhodnejší začiatok, lebo niečo podobné som nedávno prežívala. A opis celej situácie mi prišiel ako jeden motivačný citát za druhým. Musíme byť silný, lebo on by to tak chcel, musíme žiť a tak ďalej. Samozrejme súhlasím s tým, že život sa po smrti blízkych nekončí, ale myslím si, že je v poriadku plakať, vidieť svet chvíľu bez zmyslu a jednoducho smútiť po svojom, ako je nám to prirodzené. Takže mi neprišlo obdivné, že niektoré postavy boli obdivované za svoju silu lebo sa nezosypali. Nechápte ma zle, ale podľa mňa je v poriadku smútiť ako aj to, že rôzne postavy prežívajú smútok rôzne.

Mal som ho za skutočného hrdinu a tí sú predsa nesmrteľní.

Michael o svojom bratovi

Michaelovi zomrela predtým sestra, teraz brat a nechcel si pustiť do života niekoho, kto by ho tiež mohol opustiť. Napriek tomu, že po Mii túžil a mal ju rád, tak bojoval s tým, žeby ju mohol stratiť. To bol zaujímavý vnútorný konflikt. Naopak Mia zažila niečo, čo by žiadne dievča nemalo zažiť. Keď mala štrnásť tak ju jej gynekológ znásilnil. V tom veku sa to snažila zvládnuť najlepšie ako vedela i keď to znamenalo, že zatajila to čo sa stalo, aby ochránila svoju matku, ktorá mala ťažký život a vyčítala by si to.

Minulosť ich doháňala týmto spôsobom, že gynekológa odhalili a mal ísť na súd (už keď bola Mia dospelá) a keď sa to prevalilo rozhodla sa ísť proti nemu svedčiť. Vtedy s Michaelom chodili a všetko vyzeralo dobre, ona mu o tom povedala ešte skôr ako to vyšlo na svetlo a on pri nej stál. Ale keďže Michael mal strach zo straty a bol aj žiarlivý a jednu situáciu nevyhodnotil správne a stalo sa toto. Mal ju autom vyzdvihnúť, ale videl ju ako sa lúči s jedným fešákom, tak sa zľakol, že to nie je čisté a odišiel do svojho bytu. Mia mu volala, ale on jej nezdvíhal a čo to popil. V tom do jeho bytu prišla žena, s ktorou predtým občasne spával. V tom tam dorazila aj Mia a zle pochopila situáciu a zvrtla sa na päte na odchod. Lenže nevedela, že Michael tú, ženu poslal preč s tým, že už je koniec. Keď sa konečne rozbehol za Miou a dobehol ju až na ulici, zrazu sa tam objavil muž ktorý po Mii vystrelil. Bol to ten gynekológ a myslel si, že ona ho udala. V tom momente sa naplnili Michaelove najhoršie obavy.

„… Láska je dar. Možno si myslíš, že si ju nezaslúžiš a možno sa jej aj bojíš. Ale život skutočne dostane význam, až keď začneš milovať a si milovaný, a ty milovaný si. Či chceš, či nechceš, či sa toho bojíš, alebo nie.“

Funny

Nakoniec kniha končí, ale nie touto scénou. Miine zranenia boli vážne, ale nakoniec sa uzdravila a dala sa dokopy s Michaelom už nastálo (aspoň predpokladám). Ich životy sa trochu znormalizovali a napokon aj oni ako postavy prešli určitým prerodom, prijali seba samých a splnili si rôzne sny.

Na záver vypichnem plusy a mínusy. Ale ešte predtým by som rada knihu odporučila tým, ktorý majú radi oddychové romantické čítanie, v ktorom ide hlavne o vzťahy.

+

 • ľahko sa číta
 • sympatické postavy, hlavne Funny
 • dá sa čítať samostatne
 • pekné myšlienky
 • vtipná
 • konečne pes ako domáce zviera a nie mačka 🙂

 • hlavnej hrdinke sa splnili všetky sny
 • niekedy som mala pocit, že ide o motivačnú literatúru
 • vážne témy (smrť, znásilnenie) sa mi zdali nedotiahnuté
 • charaktery postáv neboli predstavené cez situácie, ale opis (toto je moja osobná preferencia, nie vyslovene mínus)
 • strašne rýchlo sa hl. hrdinova dali dokopy (niečo mi tam chýbalo)

Dva citáty na záver:

„Je mi jasne, že pri tebe prídem o rozum a pri Funny o hlavu.“

Michael

Žiadne prízraky ma nestrašili, Michael ich všetky odo mňa odohnal.

Mia

Vedeli ste, že sa jedná o slovenskú autorku? Čítali ste od nej nejakú knihu, ktorú by ste odporučili ďalším?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *