Knihy

Blake Crouch – Mestečko Wayward Pines – Borovice (1.diel)

Príbeh sa odohráva v malebnom mestečku Wayward Pines, v ktorom sa hlavný hrdina agent tajnej služby Ethan Burke po autonehode preberá v nemocnici. Utrpel silný otras mozgu. Nemá pri sebe doklady, peňaženku ani mobil. Preto sa Ethan rozhodne ísť si po svoje veci na stanicu šerifa. Toto rozhodnutie je začiatkom jeho bizarnej cesty, na ktorej mú pôjde viac ako len o život.

Bol to ten najdivnejší druh strachu. Nešpecifikovaný. Ako na prechádzke lesom v noci, keď netušíš, čoho sa vlastne máš báť, a strach je silnejší len pre to tajomstvo.

Na stanici jeho veci nemajú a cestou si všimol, že toto mesto je zvláštne nie len ľuďmi, ktorých bolo na uliciach málo, ale aj vecami, ktoré sa v meste nachádzajú. Ako napríklad počítač u šerifa, ktorý prirovnal k starému dinosaurovi. Šerif mu nedokáže veľmi pomôcť, keďže jeho veci nemá, ale dovolí mu si od neho zavolať. Ethan chce zavolať svojej manželke, ale nie je mu to súdené.

Milovala rýchlosťou svetla. Bez zaváhania. Bez ľutovania. Bez podmienok. Bez výhrad. Kým on hrabal k sebe a nechával si zadné vrátka, ona dávala do toho všetko. Zakaždým. (O Ethanovej manželke)

Zvláštne veci sa v meste kopia. Ethan vie, že neprišiel do mesta náhodou, mal preveriť a nájsť dvoch agentov tajnej služby, ktorí boli nezvestní. Jeho situáciu, ale nezľahčovali ani zranenia a ani ľudia. Podivnosti sa kopili, neznáma barmanka mu dala svoju adresu, autá nepremávali po uliciach. Jeho situáciu mu sťažovalo i to, že nemal peniaze, za ktoré by si kúpil jedlo alebo zaplatil ubytovanie.

Po vyhodení z hotela sa rozhodne ísť za barmankou, o ktorej si myslel, žeby mu mohla pomôcť. Prechádzka po meste ho len utvrdila v tom, že tu nie je niečo v poriadku. Na adrese nenašiel barmanku ale jedného z tajných agentov, ktorých mal nájsť.

SPOILER.

Agent bol mŕtvy a na jeho tele boli vidieť príznaky mučenia. Ethan to povedal šerifovi, ale nakoniec chceli obviniť jeho. Ďalšou zvláštnosťou bolo, že stretol aj druhú agentku, ktorá bola našťastie nažive, ale o niekoľko x rokov staršia. Ethan si chvíľu myslel, že sa zbláznil a nepomohlo mu ani zistenie, že z mesta sa nedá utiecť. Bolo to šialené. Po určitých udalostiach sa opäť ocitá v nemocnici, kde má ísť na zákrok, ktorý on skôr vníma ako ohrozenie svojho života. Keď má pocit, že už nemôže utiecť, objaví sa opäť barmanka Beverly, ktorá mu pomôže pri úteku z nemocnice.

„Nepomysleli ste na to, že je nemožné lokalizovať váš odznak Ethan Burke preto, lebo jednoducho neexistuje? Pretože vy neexistujete?“ (šerif Pope)

Ohrozenia v jeho živote týmto nekončia. V nemocnici mu niečo pichli a on len tak tak z nemocnice utečie. Spolu s Beverly sa ukryjú na cintoríne v krypte, kde Ethan zaspí. Keď sa znovu preberá, Beverly mu prezradí, že každý v tomto meste má v sebe sledovací čip a že jemu ho vyrezala. Tiež sa dozvie, že i keď vyzerajú rovnako starý ona sa narodila dávno pred ním. A to najdôležitejšie, že ľudia v tomto meste žijú pre tento okamih, čo znamená, že sa nerozprávajú o politike, popkultúre ani o živote predtým.

Viac času na rozhovor im nezostane, pretože ľudia vychádzajú zo svojich domov oblečení v rôznych maskách – deti, ženy a muži a každý v ruke drží niečo čo sa môže nazvať vražednou zbraňou. Vtedy je čas utiecť.

Celý príbeh je trochu šialený, čitateľ spočiatku nevie do čoho presne ide. Ani nemá ako to vedieť, pretože autor nám predstavuje komplexný svet s minulosťou, prítomnosťou a budúcnosťou. Hlavný záporák je vlastne vizionár a o jeho zmýšľaní môžeme rozmýšľať rôzne. Tak či tak do výsledku sa môžeme začítať v prvom diely trilógie o mestečku Wayward Pines.

„Mali by za seba rozhodovať sami. Prinajlepšom je v tom dôstojnosť. Nie je to práve to, čo z nás robí ľudí?“

Musím uznať, že pri čítaní niektorých scén ma zamrazilo ako ďaleko sú ľudia schopní zájsť. Neviem či to bolo tým, že autor je muž, a niektoré veci podal vecne, ale bolo to naozaj dobre podané – škála od rôznych emócií ako strach o život, láska alebo túžba po slobode. Jeho hlavný hrdina bol v mnohom ironický a to bolo dobre. Počas čítania zistíš, že dej je posadený do iného času ako na začiatku predpokladáš. Celé to do seba zapadá. Je to neuveriteľné a zároveň aj realistické.

Plusy:

  • dobre vykreslené emócie
  • flashbacky
  • stupňovanie deja, napätie
  • odhaľovanie spolu s hlavným hrdinom
  • irónia
  • neokukaný, originálny nápad

Mínusy:

  • jeden opis boja bol trochu zmätočný
  • po dočítaní chcete viac (aspoňže je vydaná celá trilógia)

Knihu by som odporučila tím, čo majú radi takéto rúško tajomstva, ktoré sa postupne odhaľuje. Majú radi sympatických hrdinov a vrie to v nich, keď sa deje nespravodlivosť. Tým že je príbeh o drsnej budúcnosti odporúčala by som knihu trochu starším čitateľom.

Za knihu by som chcela poďakovať vydavateľstvu Zelený kocúr. Ďakujem za prejavenú dôveru.

Citát na záver:

Ethan zaváhal, chcel odovzdať jasnú informáciu, nechcel ju viac rozkúskovať. Lenže hlava mu vypovedala službu a pre dvojité videnie hrozilo, že sa šerif rozdelí na dvoch kreténov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *