Výzva na rok 2020
Srandy kopec

Vyzývam Ťa v roku 2020

Ahojte priatelia, je tu niečo čo tu ešte nebolo. Pripravila som pre Vás (i mňa) výzvu na ďalší rok. Možno si žiadne ciele nedávate, možno ich už máte teraz viac ako sto. Napriek všetkému Vás vyzývam.

Vymyslela som 10 cieľov, niektoré sú náročnejšie, niektoré menej, v niektorých pôjdete s kožou na trh alebo budete musieť urobiť krok dôvery. Ako ste si niektorí všimli tak k blogu tento rok vznikol aj instagram a práve na ňom môžeme zdieľať svoje pokroky pod  #premennachallenge2020. Moja výzva obsahuje 10 cieľov. Bližšie si ich predstavíme.

1. Prečítaj si svoju obľúbenú knihu.

Len málo kníh je tak dobrých ako tie naše obľúbené. Preto sa k jednej z nich vráť. Myslíš si, že je ťažké vybrať z tej kôpky, ktorá sa Ti prirástla k srdcu? Kebyže to nie je ťažké, nebolo by to ono, ale ty to dáš 🙂

2. Prečítaj si trilógiu, ktorú si ešte nečítal.

Tých trilógií ale je. Ako by sa s nimi vrece roztrhlo. Teraz je čas nakuknúť do svojho (pomyselného, papierového, elektronického) booklistu a vybrať tú, na ktorú si už dlhšie brúsiš zuby. Všetci vieme, že to bude veľké (trojdielne) dobrodružstvo. Tak smelo do toho.

3. Prečítaj si knihu s modrou obálkou.

Prečo nie žltá alebo ružová? Odpoveď je veľmi jednoduchá, pretože modrá je moja obľúbená farba a tiež mnoho titulov nesie túto farbu. Tak ktorá to bude? Čo taký Ničnenver, žeby Ti nič nehovoril?

4 Prečítaj si knihu so žánru, po ktorej by si sám od seba nesiahol.

Retelling, horor, romantika, detektívka, fantasy,… žánrov je toľko, že niekedy sa možno k  niektorým nedostaneš, alebo sa im zámerne vyhýbaš. Možno i nezámerne, ale čo ak ťa prekvapí kniha práve z tohto žánru, od ktorého si to nečakal. Tak nečakaj a daj mu šancu.

5. Začni sledovať začínajúci bookstagram.

Začiatky sú ťažké. Niekto si založí blog, k nemu aj ten instagram a zrazu sa ocitne v džungli bookstagramerov, bookinýchpojmov a je rád, že je rád. Každý sme nejako začínali. Na prvých sledovateľov, prvé like, ktoré nás posúvali vpred. A práve pre tieto pekné spomienky podpor niekoho tým, že ho začneš sledovať. Nie tak bezmyšlienkovite, že sa stratí v množstve, ale tak, že kde tu zanecháš komentár, srdiečko, povzbudenie.

6. Prezraď na seba knihu, ktorú si nedočítal a prečo.

Komu sa toto nestalo? Určite v tom nie som sama. Možno to bolo tým, že kniha bola príliš strašidelná, nudná, dlhá, nezáživná, alebo v tom bolo viac? Prezraď na seba knihu, ktorá nebola tvoj šálok čaju na svojom instagrame.

7. Vyrob sebe a kamoške/kamošovi záložku.

Čítať sa dá všade. Ako záložka sa dá použiť čokoľvek, od lístku na autobus až po šnúrku na topánke (a niektorí možno zastrkujú rožky). Pekná záložka hocijakého tvaru a farieb poteší každého čitateľa, aj nás samých. Vyrob preto sebe a kamošovi alebo kamoške záložku podľa vlastnej fantázie.

8. Napíš príbeh k obľúbenej knihe.

Neskončila kniha tak ako mala, alebo ešte horšie ten s tou neskončil, ale skončil s hentou? Nebodaj zomrelo viac tvojich obľúbených postáv ako by bolo únosné? Tak teraz prišla tvoja chvíľa. Napíš niekoľko viet tak ako to malo byť správne, či už koniec, scénu zo stredu alebo prvú vetu, výber je na tebe.

9. Pozri si film, ktorý je natočený na predlohu knihy.

Všetci to poznáme, kniha je vždy lepšia ako film. Jeden môj kamarát zase tvrdí, že kniha kazí film 😀 Tak či onak, môžeme byť milo prekvapení alebo prežiť iné búrlivé emócie. Tak čo budeš pozerať tento rok?

10. Upeč si chutný koláč pre radosť 🙂

Nie iba knihou budeme žiť, ale i dobrým koláčom. Pečieš – nepečieš, nech ťa nič neodradí. Upeč si niečo dobré k dobrej knihe. Môže to byť dobrá kombinácia, poprípade sa môžeš podeliť aj s rodinou.

Týchto desať cieľov sa teraz pred nami týči. Môžeš začať kedykoľvek počas roka. Môže sa pridať ktokoľvek (nemusíš byť bookstagramer, stačí ak máš knihy rád). Keď dosiahneš cieľ pozdieľaj ho s #premennachallenge2020, nech viem, že sme v tom spolu. A teraz mi zostáva jediné. Ako jedinej, ktorá zatiaľ výzvu prijala.

Hádžem Ti bielu rukavicu.

Vyzývam Ťa!

Premenná challenge 2020

Prečítaj si svoju obľúbenú knihu.
Prečítaj si trilógiu, ktorú si ešte nečítal/a.
Prečítaj si knihu s modrou obálkou.
Prečítaj si knihu so žánru, po ktorej by si sám od seba nesiahol/a.
Začni sledovať začínajúci bookstagram.
Prezraď na seba knihu, ktorú si nedočítal a prečo. 
Vyrob sebe a kamoške/ kamošovi záložku.
Napíš príbeh k obľúbenej knihe.
Pozri si film, ktorý je natočený na predlohu knihy.
Upeč si chutný koláč pre radosť :)
#premennachallenge2020
Zapojiť sa do #premennachallenge2020 sa môžeš kedykoľvek 🙂

4 komentáre

 • Sandy/Lennie

  Ahoj 🙂 tá výzva znie zaujímavo, už som sa vlastne ani dlho do nijakej nezapojila 😀 Napriek tomu, ako sa poznám, neviem, či by som dokázala splniť všetky body. Rozhodne sa však aspoň inšpirujem, napr. knižku s modrou obálkou mám akurát na najbližšom zozname na čítanie 🙂

  • Erika

   Ahoj 🙂 pokojne sa inšpiruj, poprípade zapoj s tým, že si dáš vlastné podmienky, ako napr. keď splním 5 budem to brať ako úspešné splnenie výzvy. Hlavné je, aby nás to bavilo 🙂

 • Dada

  Ja tiež v poslednej dobe výzvy akosi nedokážem dotiahnuť do konca, ale táto sa mi práveže páči, aj nemá tých bodov zbytočne veľa na zvládnutie (aj sa niektoré možno dajú spojiť do jedného). Takže idem do toho! 😉

  • Erika

   To bol aj môj zámer, aby toho nebolo veľa a bola to trochu aj všehochuť. Na sebe viem, že si dávam rôzne ciele v rôznych oblastiach a preto je mi lepšie si dať takúto 10 bodovú a pritom mať aj rozličnú náročnosť 🙂 som rada, že to niekto vníma podobne 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *