Jednou nohou vo svete

CooBooTour v Trnave

Všetko to začalo nevinne, keď na mňa vyskočila na facebooku udalosť CooBooTour. Malo ísť o prvé podujatie tejto tour v Trnave. Mali tam byť autori slovenskí ako i jeden zahraniční. Tiež nejaké booktalky, ktoré neboli bližšie špecifikované. Tak som si povedala prečo nie a v sobotu som so sestrou naskočila na vlak.

Docestovali sme do Trnavy skôr, lebo sme nevedeli čo očakávať, tak sme si chceli stihnúť uchmatnúť nejaké miesto a taktiež bola sobota. Predsa len na týchto akciách by človek rád niečo videl a počul. Napriek našej hodinovej rezerve sme prišli do plnej kaviarne. Po chvíli státia v preplnenej miestnosti, kedy zvažujete svoje možnosti, sa k nám prihovorila jedna žena z organizátorov. Vďaka tomu sme zistili, že do druhej je tam akcia pre knižných blogerov a verejné podujatie začína až o druhej a že sa pokúsia poriešiť miesta na sedenie. Tak sme odišli a o pár ulíc ďalej sme našli príjemnú reštauráciu so širokou ponukou a prostredím, kde sme zakotvili, aby sme sa mohli neskôr pridať na CooBooTour.

Situácia so sedením sa však ani po čase nezmenila. Len ľudia pribúdali, mnohí túžili po podpise od zahraničej autorky Natalja Ščerba. Potom prišlo otvorenie a rozhovor s prvou autorkou Miroslavou Varáčkovou. Rada by som povedala niečo viac, žiaľ som nepočula skoro nič, pretože napriek útulnosti kaviarne, množstvo ľudí plus diskutujúci bez mikrofónov mi odoprelo tento zážitok. To isté sa odohralo aj s autorkou Natalja Ščerba, ktorá síce bola prekladaná, ale nebola dostatočne počuteľná. Táto autorka zakončila svoj rozhovor s malou súťažou o cukríky, čo bolo veľmi milé. No očakávaní krst jej knihy Čarodol sa nekonal. Čo bola škoda, lebo som naň bola zvedavá.

Medzi týmito dvomi autorkami bol jeden booktalk s prekladateľkou CooBoo Ivanou Cingelovou, ktorá vďaka tomu, že stála a hovorila naozaj nahlas bolo počuť. Namiesto otázok z publika nám predstavila 10 otázok, ktoré sa jej najčastejšie pýtajú a podala to veľmi dobrým, milým a zábavným spôsobom. Škoda len, že to bol jediný z troch sľubovaných booktalkov. Pretože už po tomto prvom som sa na ostatné tešila.

Prekladateľka Ivana Cingelová, ktorá mimochodom preložila aj Vraniu šestku (dobrá práca :))

Ako posledná autorka sa nám predstavila Kristina Ježovičová. Musím povedať, že tento rozhovor sa mi páčil, autorka je autentická a zábavná. Tiež hovorila o svojej tvorbe a jedná z jej kníh ma zaujala. Určite sa na jej tvorbu pozriem bližšie.

Nakoniec skvelá Kristína Ježovičová, na ktorej niektoré knihy sa teším.

Počas tejto akcie mal byť aj knižný SWAP. Čo bola pre mňa skoro posledná bodka, aby som odtiaľ odchádzala frustrovaná, ALE nakoniec sa tak nestalo. Ale čo sa vlastne stalo? Swap (alebo výmena) môže prebiehať rôzne  a pretože nebolo napísané ako bude prebiehať, tak som sa na to pýtala. Odpoveď som nedostala. Preto ma rozhorčilo, keď som sa doň nemohla zapojiť lebo som sa naň ho naozaj tešila. A teraz prichádza to Ale. Ale prehodili sme pár slov s organizátorkou, ktorá išla okolo nás. Nepamätám si presne ako to začalo. Bola však ústretová, vypočula si čo je vo veci a ospravedlnila sa za nedorozumenie. Teraz, aby ste rozumeli prečo som sa rozhodla zmieniť to tu. V dnešnej dobe možno oveľa ojedinelejšie, samozrejme podľa kruhov, v ktorých sa pohybujte, si niekto uznal chybu. Čo je pre mňa prejav toho, že mu na veciach, ľuďoch záleží.

Napriek tomu, že som polovicu nepočula a nevidela, počiatočnom sklamaní, chvíľkovej frustrácií odchádzala s pocitom, že to stalo za to a nebol to stratený čas. Tie veci, ktoré možno na tomto prvom stretnutú chýbali, môžu do nebudúceho stretnutia v Nitre vylepšiť. Dúfam, že sa im to podarí a budú sa zlepšovať od stretnutia k stretnutiu a že budú používať mikrofóny.

Boli ste na CooBooTour v Trnave? Chystáte sa do Nitry?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *