Knihy

Rachelle Dekkerová – Vyvolenie

Ak si ma nikto nevyvolí, vlastnou vinou ma postihne krutý osud.

Koľko dystopií ste čítali? A koľko z nich bolo kresťanských? Že ani jednu, tak to nie ste sami. Táto kniha bola i pre mňa prvou a musím uznať, že som bola na ňu zvedavá a trochu som sa i tešila. Napokon som k nej prišla tak, že som ju dostala od kamarátky Dady.

Je krásna. Má hodnotu. Je milovaná.

Ako som už vyššie spomínala, malo by ísť o kresťanskú dystopiu a naozaj, kniha bola postavená na náboženstve, z ktorého každému čitateľovi prišlo zle. Bolo choré a to bol podľa mňa i autorkin cieľ. Epidémia zničila svet. Potom prišiel nový vodca Robert Carson, ktorý nastolil opäť poriadok po všetkom tom chaose. Tento muž priniesol ľuďom odpovede a náboženstvo skrze knihu Veritas, ako Božie slovo, ktoré mu bolo Bohom zjavené. Vďaka nemu bol opäť nastolený poriadok, ktorý sa pomaly menil na formu diktatúry. Pretože tých, ktorí chceli komunitu opustiť, sa nebál verejne zneškodniť. Potom zriadil vládu, z mužov, ktorí mali viesť ľudí a pomáhať mu  porozumieť pravým cestám knihy Veritas. Na základe poznatkov z knihy usúdil, aby sa ľudia vrátili pôvodnému zákonu, aby už viac na nich neprišiel boží hnev.  A takto vznikali nové a nové zákony a takto vznikol i obrad vyvolenia.

V takomto svete vyrástla i hlavná hrdinka Carrington. Autorka nás hneď vhodí do deja. Trochu ma prekvapilo, že obrad vyvolenia je hneď na začiatku. A stalo sa na ňom presne to, že Carrington si nikto nevyvolil. Tento obrad slúžil na to, aby si muži vybrali svoje budúce manželky, ak si niektorú ženu nevybral žiaden muž, tak žena musela ísť pracovať ako robotnica. Napriek tomu, že robotnice pracovali pre komunitu, tak mali najnižšie postavenie v spoločnosti. A ešte k tomu, to že si ju nikto nevyvolil, bola chyba tej ženy. Dievčatá sa už od malička pripravovali na tento obrad a bolo im vštepované, že ak nebudú vyvolené tak sú nedostatočné. To bola presne tá chorá myšlienka, ktorá nútila čitateľa horliť za spravodlivosť.

Prišlo jej nevoľno. Nikto si ju nevyvolil, pretože nebola dostatočná. Tá myšlienka sa jej roztekala v hlave a pálila ako oheň. Matka mala pravdu: zlyhala na celej čiare.

Spravodlivosť sa dostavila z časti v Áronovi, ktorý kázal o Bohu inak a pravdivo. Hovoril, že každý človek je hodnotný a Bohom milovaný. Pre Carrington, ktorá sa ocitla zrazu po obrade na druhej strane, tieto myšlienky nabúravali všetko, čomu pred tým verila. Okrem týchto myšlienok jej mysli nedoprial pokoj ani Remko, jeden z miesto stráže. Stráž nemohla mať ženy a rodiny. A do tohto všetkého sa primiešala nová nádej, vrátiť sa do sveta, v ktorom vyrastala, keď samotný vykladač a strážca knihy Veritas Isaac, si mohol vybrať novú manželku. Na jeho škodu iba z robotníc. A vybral si práve Carrington.


„Verím, že kvet neexistuje na to, aby bol pekný, ale aby rástol. Mnohé semienka v zemi sa scvrkli, ale toto vyrástlo. Už v tej chvíli bol kvietok vyvolený a krásny.“ … „Si vyvolená a krásna rovnako ako tento kvet,“ povedal. (Aaron)„Aaron tvrdí, že nechápeme svoju skutočnú identitu; že už sme vyvolení. Hovorí o Otcovi, ktorý nás nazýva svojimi deťmi, nie o falošnom bohu, ktorý nás škatuľkuje a trýzni. Vieš si predstaviť, aké by to bolo, keby si sa každé ráno prebudila bez obáv, či v ten deň splníš očakávania sveta? Čo keby si sa mohla zamilovať, sama si zvoliť povolanie a vyberať si, čo si oblečieš? Čo keby si iba bola a vedela, že to stačí? Ba dokonca, že je to viac než dosť?“ (Larkin, Priateľka Carrington)


„Aaron tvrdí, že nechápeme svoju skutočnú identitu; že už sme vyvolení. Hovorí o Otcovi, ktorý nás nazýva svojimi deťmi, nie o falošnom bohu, ktorý nás škatuľkuje a trýzni. Vieš si predstaviť, aké by to bolo, keby si sa každé ráno prebudila bez obáv, či v ten deň splníš očakávania sveta? Čo keby si sa mohla zamilovať, sama si zvoliť povolanie a vyberať si, čo si oblečieš? Čo keby si iba bola a vedela, že to stačí? Ba dokonca, že je to viac než dosť?“ (Larkin, Priateľka Carrington)

Držala by som mu palce, ale žiaľ obľúbila som si Remka. A celý čas čakala, že nejako vyriešia to, ako by mohli byť spolu. Hlavná hrdinka si musela prejsť rôznymi vecami ako stratenie statusu, spriatelenie sa s robotnicou Larkin, ktorú musela opustiť keď dostala druhú šancu, bojovať so svojim srdcom a napokon bojovať i proti Isaacovi a odhaliť svoje city a postaviť sa za ne.


Keď sa k nemu napokon otočila, zistila, že stojí chrbtom k nej, aby jej doprial súkromie.  Znovu ju prekvapila jeho citlivosť.
„Mrzí ma, ako som sa správala,“ priznala.
Remko sa otočil. „To nie je potrebné.“ Jeho slová boli rovnako úprimné ako jeho oči.


Remkovi preblesla myšlienka hlavou skôr, ako ju stihol zastaviť: Carrington by ho dokázala urobiť šťastným.

Páčila sa mi i detektívna línia na pozadí knihy, v ktorej sa snažili odhaliť, kto zabíja robotnice. Kniha poukazovala i na to ako sa z náboženstva môže stať chorý fanatizmus, keď ho niekto prekrúti a rozhodne sa stať vykonávateľom spravodlivosti. Často to vo mne vrelo a tiež mi záležalo na postavách. Autorka vymyslela veľmi sympatické postavy. Vedela som s nimi prežívať bolesť i radosť. Dokonca aj moje srdce hladili Áronové slová. Prijala by som i viac scén s Remkom a Carrington. Bolo pre mňa osviežujúce čítať dystopiu, v ktorej hlavná hrdinka nevie nakopať každému zadok, dokonca ani nevedela bojovať.  Napriek tomu, že ma občas rozčuľovalo, že tak dlho nevedela prijať tie správne myšlienky, ale na základe toho, kde vyrastala to tak bolo reálnejšie. Celkovo knihu hodnotím pozitívne a teším sa na jej pokračovanie. Ide o trilógiu a všetky diely už sú preložené, tak smelo do toho, ak Vás to zaujalo 🙂


A ona si ho vyvolila, milovala ho. Milovala ho tak, ako by ho nedokázala milovať, keby sa najprv nebola naučila milovať samú seba

A na záver taký malý súboj medzi prvou a poslednou vetou. Ktorá sa vám viac páči alebo vás viac zaujala?

Prvá veta

Carrington mala pocit, akoby sa zrazila s idúcim vlakom.

Posledná veta

Ostatné príde a odíde, ale pravda bude jej silou a ona navždy bude vidomcom.


Moja poznámka z knihy: Vidomec – je človek ktorí vidí pravdu, lásku a svoju hodnotu.

2 komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *