Knihy

Pokrevné pouta 3: Indigové kouzlo od Richelle Mead

Po druhom diely, v ktorom sme zistili, že existujú Bojovníci svetla a Sydney niečo cíti k Adriánovi, ale je vo fáze popierania ako aj o narastajúcich pochybnostiach  prichádzame k tretiemu dielu, v ktorom sa niektoré situácie vyhrotia a niektoré nás dovedú k radosti z toho, že je to šesť dielna séria a nie je to len trilógia.

V druhom diely padla prvá pusa medzi Sydney a Adriánom. Sydney pochopila, že to nebolo správne a preto robí všetko pre to, aby sa to nezopakovalo. Popri tom prichádza nová hrozba do jej života. Sestra jej profesorky Terwiligerovej, Veronika je tiež čarodejnica. Ona však nepatrí medzi tie dobré. Chce zostať mladá a byť mocná, preto musí zabiť päť mladých čarodejníc, aby od nich získala moc a mladosť. To nemôže Sydney dopustiť. Napriek tomu, že je i ona jednou z možností, tak si uvedomuje, že ona sa naučila nejaké kúzla, ale mnohé dievčatá o svojej moci nevedia a sú ľahkým terčom. Pomocou profesorky sa učí nové kúzla a pomocou Adriána sa snaží dievčatá varovať.

„Uvědomujete si, co odo mně žádáte? Žadáte mne, abych se vystavila vlivu lidské i vampýři magie. Všemu čemu se snažím vyhýbať.“ Sydney

 

Okrem tejto hororovej línií sú v tejto knihe momenty ako svadba Soni (bývalej strigojky) a Michaela, na ktorú sú pozvaní i niektorí alchymisti vrátane Sydney. Sydney sa stretáva so svojimi kolegami, jeden z nich Ian, sa snaží získať jej srdce. Neskôr v príbehu to Sydney trochu zneužije, aby získala informácie o prepojení Bojovníkov svetla a alchymistami.

Popri tom ako pátrajú po Veronike, tak Sydney pátra i po bývalom alchymistovi Marcusovi, ktorý vraj vie zrušiť alchymistické tetovanie, ktoré má na tvári a možno má i dôležité informácie o alchymistoch. Sydney sa podarí Marcusa vypátrať, ale vďaka nedorozumeniu sa medzi sebou pobijú. Napokon sa situácia upokojí a vysvetlia si, kto je kto a prečo ho Sydney hľadala. Adrián také pochopenie nemá, keď uvidí tvár Sydney po tomto incidente a veľmi mužne sa pobije s Marcusom. Nakoniec i oni si to vysvetlia. Adrián ho nakoniec nemá rád.

„Netušila jsem, že když ho sem privedu, zraníš ho ješte víc,“

„Bránil jsem tvoji čest. Mužný, co?“

„Velice,“… Sydney a Adrián

 

Profesorka Terwiligerová sa snaží naučiť mnohé obranné a ochranné kúzla. Medzi jedno z nich patrí aj hádzanie ohnivých gúľ alebo Callistan, ktorý je malý démon, ktorý ma ochrániť a upozorniť Sydney, keď bude v nebezpečenstve. Pri tomto kúzle bol i Adrián a to kúzlo funguje tak, že na koho sa Callistan pozrie ako prvého tomu bude ochraňovať. Preto je potom v ich striedavej startostlivosti a nazývajú ho Skokan.

Je zaujímavé, že v tejto knihe sú akoby tri línie. Jedna je línia s Veronikou, ktorá je možnou hrozbou pre Sydney. Druhou je možnosť, že alchymisti Sydney celý čas klamali (alebo lepšie povedané všetkým alchymistom). A treťou je rozvíjajúci sa vzťah medzi Sydney a Adriánom.

Vzhľadom na druhú líniu sa Sydney sama vydáva do sídla alchymistov, kde sa stretáva s Ianom. Snaží sa zistiť prepojenie s Bojovníkmi. Jej obavy sa potvrdia. Keď sa vráti späť  a nechá si zrušiť u Marcusa tetovanie alchymistov, ale nedá si ho pretetovať modrým atramentom. Rozhodne sa byť špiónom.

Všetko sa stupňuje, až napokon zisťujeme, že Veronika je v kóme. A bola v nej i počas straty iných dievčat. Keď za tým nie je Veronika, tak kto? Všetko sa im poskladá a idú varovať profesorku T., že za všetkým je dievča menom Alicia, s ktorou sa stretli v hoteli, kde mala bývať Veronika. Prichádzajú neskoro. Alicia je v profesorkinom dome. Strhne sa čarodejnícky súboj a kvôli horiacim guľám podpália i dom. Našťastie profesorka T. v ňom nebola. Všetko nakoniec skončí dobre.

Sydney dokázala zachrániť niektoré dievčatá pred Aliciou, profesorku T. a zistiť pravdu o alchymistoch. Jej hodnoty sa vyvíjali a menili. Sydney napriek tomu, že chcela utiecť od alchymistov, tak napokon zostáva. Uvedomuje si čo je dôležité. I to, že Adriána miluje. Všetko nasvedčuje tomu, že v tomto meste, dokáže pred alchymistami utajiť mnohé. Ale ako som už na začiatku spomínala, toto nie je trilógia. Keď už má šťastie na dosah, alchymisti zamiešajú kartami jej života a pošlú jej pomoc. Ďalšiu alchymistku. Jedinú alchymistku, pre ktorú dúfala v lepšiu budúcnosť – jej sestru Zoei. Čo sa stane ďalej sa dozvieme až v ďalšom diely, preto by som rada na záver zhrnula niekoľko plusov a mínusov.

 

+ vzťah Adriána a Sydney

+ akcia

+ nové kúzla a odhalenia

+ odvaha Sydney (napr. postaviť sa Alicií alebo ukradnúť informácie z centrály alchymistov)

– Prichádza Zoei, ktorá slepo dôveruje alchymistom

– Nepoznáme Adriánov pohľad na situácie

A ešte niekoľko citátov na záver 🙂

„Pořád dokola opakuju, že pro tebe udělám cokoli. Jen stále doufám, že to jednou bude něco jako: „Adriane, pojdme si dát společne horkou koupel“ nebo: „Adriane, zajdeme někam na fondue.“

„No, někdy musíme… Řekl si fondue?“… „Proč bych to proboha měla navrhovat?“

„Mám fondue rád.“

 

Metafory. To je cena za to, když si něco začnete s umělcem.

 

„Od tý doby, co jsem se o tebe začal starat a chovám se mužne a statečně.“

„Zvláštní, ale takhle si to nepamatuju.“… „Když si vzpomeneš, jak jsem tě všude vozila, jak jsem tě dostala na univerzitu…, vypadá to, že se spíš starám ja o tebe.“

„Asi se o sebe staráme vzájemne.“ Adrián a Sydney

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *