Knihy

Život jedna báseň od Colleen Hooverovej

V tomto príbehu sa odoberieme do života hlavnej hrdinky Layken, ktorá má osemnásť rokov a jej život sa otriasol v mnohých oblastiach.

Jej otec zomrel. S mamou a mladším bratom sa presťahovali inam. Stratila toho veľa naraz a snaží sa s tým vysporiadať ako najlepšie vie a byť oporou pre svoju rodinu. Vnútorne sa v nej odohráva neustály boj s jej pocitmi. Nebudeme si klamať, všetko v tejto knihe smeruje k niečomu novému. A čo je viac nové ako skutočná láska?

Layken prichádza do nového mesta, kde sa hneď ako vystúpi z auta, zoznamuje s jej o niečo straším sympatickým susedom Willom. Sympatie sú obojstranné. Čo viac si čitateľ môže želať? Prekážku. Presne tak, príliš idylické zoznámenie viedlo k idylickému rande. Prílišná dokonalosť, ale musí byť narušená.

„Zasmeje sa. Jeho smiech sa mi páči, a to sa mi nepáči.“ myšlienka Layken

 

„Správa sa k tebe vždy úctivo? To je prvá otázka. Druhá otázka znie, či by si sa zaňho vydala aj o dvadsať rokov, keby sa za ten čas vôbec nezmenil. A po tretie by si si mala odpovedať na to, či vďaka nemu túžiš byť lepším človekom. Ak stretneš niekoho, pri kom na všetky tri otázky odpovieš áno, potom si našla toho pravého.“ mama Layken

Skôr ako si prezradíme čo im osud spisovateľka priniesol, je dôležité predstaviť si, čo to je slamovanie. Pretože práve slamovanie je predmetom ich prvého rande, a po zvyšok knihy pomáha vyjadrovať emócie mnohých postáv. Slamovanie je, keď niekto napíše báseň o sebe, odhalí tak svoju dušu a napokon ju prednesie pred živým publikom. Nemuselo ísť len o vyznanie citov, vylievanie zlomených sŕdc, ale i o smrti, žití, detstve a inom. Musím uznať, že tie básne boli zaujímavým rozptýlením a určitým spôsobom boli veľmi emotívne a výpovedné. Predstavovali postavy v novom svetle. A báseň dvesto minút, ktorá bola i na prebale knihy bola ešte viac romantická. Keď si knihu prečítate pochopíte, prečo bola tak veľmi.

Aby sme sa opäť vrátili k príbehu. Layken po úžasnom rande o pár dní nastupuje do školy. Spoznáva Eddie, jej novú najlepšiu kamarátku. Eddie sa stala mojou obľúbenou postavou. Bola tak správne trafená. Veď predsa, kto z nás môže tvrdiť, že svoju životnú lásku spoznal tak, že ju skoro zrazil? A to nebolo všetko, táto postava mala dušu. Jej minulosť a spôsob, akým sa s ňou vyrovnala bolo veľmi silné. Ona bola veľmi silná a napokon i milovaná. Vďaka Eddie sa Layken začleňuje a nachádza si niekoľko priateľov.

„Koľko už chodíš s Gavinom?“
„Od druhého ročníka. Zrazila som ho autom. Pozrie sa naňho a usmeje sa. „Bola to láska na prvú ranu.“ Layken a Eddie

Jednou z prvých prekážok je, keď Layken počas prvého dňa v škole narazí na chodbách na Willa. Jej radosť rýchlo vystrieda úzkosť, keď zisťuje, že je to jej učiteľ literatúry. Veľmi nepomáha, že ich láska je obojstranná a ani to, že Will to chce ukončiť. Pretože si robí atestáciu a tento rok je ten kľúčový, pretože táto jeho práca v škole, ktorá živí jeho a jeho mladšieho brata, ktorého sám vychováva po smrti rodičov. Tie dôvody sa mi zdali naozaj zmysluplné a to dokonca aj Layken. Naozaj sa snažili, držať sa od seba ďalej, ale z ich bratov sa stali najlepší priatelia, boli susedia, učil ju v škole. Život pre nich nebol jednoduchý. V ďalšom odstavci bude asi najprekvapivejší zvrat, upozorňujem dopredu.

„Nevedela som, že taký je jeho život- že celý jeho život je vlastne Caulder. Willovo vystúpenie ma nadchlo, ale jeho slová ma zničili.“ Layken

Laykenina mama sa začala správať zvláštne a Layken zistila, že dôvod pre ktorý sa sťahovali bola lož. Nevie čo si má o tom myslieť a všetky znaky vedú k tomu, že si jej mama niekoho našla. Layken nedokáže pochopiť, že sa s otcovou smrťou vyrovnala tak rýchlo a rozhodne sa ju konfrontovať. Jej mama si nikoho nenašla a pravda je krutejšia ako Layken zvládne zniesť. Jej mama je chorá a umiera. Layken nedokáže triezvo myslieť, jednoducho potrebuje odísť. Ani nevie ako a objaví sa u Willa. Will videl, že situácia bola vážna a uchýlil ju u seba doma.

Laykenin život naberá neustále nový smer. Rýchlo dospieva. Učí sa milovať a odpúšťať správnym spôsobom. Celkovo je kniha oddychová. Je romantická, je o živote. Slamovanie umocňuje mnohé pocity. Preto pristúpim už len k plusom a mínusom, aby som sa neopakovala.

+ slamovanie

+ Willove dôvody, prečo nemôže byť s Layken

+ Eddie

+ vývin postavy Layken

+ úryvky z piesní na začiatku kapitoly

+ niektoré postavy mali silný príbeh

– Vzťah učiteľ žiak – táto téma mi nikdy nebola sympatická

– Písané v prítomnom čase

– Rýchle závery hlavnej postavy, ktoré sa potom i tak zmenili

2 komentáre

  • Polly

    V každom prípade to vyzerá zaujímavo, pre mňa aj pre ten vzťah učiteľ / žiak – dosiaľ som s podobnou témou čítala iba Zápisník o škandále (ak si správne spomínam na názov), takže ešte by som tomu dala priestor. Čo ma však vytáča (a práve teraz čítam takú knihu) je písanie v prítomnom čase. Ešte aj keď si predstavím ako tak niekto píše, príde mi to doslova „krkolomné“ x/

    • Erika

      Presne, musím s Tebou súhlasiť. To je tiež jedna z vecí, ktoré nemám rada. Keď čítam príbehy v prítomnom čase oveľa dlhšie mi trvá, kým sa na príbeh sústredím a odfiltrujem okolie, a tým sa začítam.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *