Knihy

Devora Zacková – Singletasking

Ako hovorí trefní nadnázov (keď pod názvom je podnázvom, tak nad názvom bude nadnázov?) kniha hovorí o tom Ako stihnúť viac za kratší čas. Autorka Devora Zacková je presvedčená, že jediný spôsob je singletasking. Je to metóda, vďaka ktorej sa v daný čas sústreďujete na jednu úlohu. Úloha to môže byť rôzna či v škole, v práci alebo i doma.

V knihe sa autorka zameriava na to, že multitasking v skutočnosti neexistuje. Zjednodušene povedané multitasking je sústredenie sa súčasne na viacero úloh, ktoré vykonávate súbežne. V dnešnej dobe je tento fenomén rozšírení a priam žiadúci. Multitasking = výkonnosť. Žiaľ nie je to tak.

Multitasking je len mýtus dnešnej doby, v ktorej sa snažíme stihnúť všetko naraz. Ale prepínanie z jednej úlohy na druhú nás vedie skôr ku chybám v práci, nesústredeniu, zlému obrazu o nás samých v očiach iných ľudí, s ktorými spolupracujeme. Ak počas porád, odpovedáme na emaily, vyzeráme neprofesionálne, neúctivo voči nadriadenému alebo tomu kto hovorí. Multitasking nás oberá o pozornosť, prejavovanie záujmu, kompetencii odpovedať na otázky, byť prítomný v daných chvíľach. Niektorí ľudia sú pyšní na to, že sú multitaskeri a sú presvedčení, že to funguje. Ale multitasking nie je o robení jednej veci vedome a druhej podvedome, ako napríklad rozprávanie sa a kráčanie. Ide o činnosti, pri ktorých používate rovnaké oblasti, napr. svojho myslenia a i. Nefungovalo by, ak by sme s niekým telefonovali a popritom sa rozprávali s niekým iným v miestnosti. Jednoducho by sme sa vždy sústredili v danú chvíľu, len na jedného z nich.

Používanie singletaskingu má výhody aj v osobnom živote. Predstavte si, že ste na káve s dobrým priateľom/priateľkou a ona sa počas vášho rozhovoru nehrá a nekontroluje ustavične svoj mobil. Akoby ste sa cítili? Ja určite dobre, niekto ma počúva, reaguje a prejavuje záujem. To je predsa úžasný pocit. Ale býva to tak? Ako to robíte vy?

Mnohí hovoria, že so singletaskingom by nezavládli kopec úloh, ktoré majú. Autorka vysvetľuje, že to je naopak. Keď sa sústredíte na úlohy jednotlivo, nie len že ich veľa zvládnete, ale máte zo seba i dobrý pocit. Nie je to len o úlohách, v podstate ide o váš zodpovedný prístup k nim.

Vzhľadom na to čo študujem som sa s týmto pojmom multitaskingu už stretla skôr. Istým spôsobom, napriek tomu, že sa mi zdá príťažlivý, tak som mu neuverila. Autorka ma zaujala svojou presvedčenosťou a zápalom, s ktorým prichádza predostrieť to, v čomu verí a čo používa vo svojom živote. Multitasking je mýtus a simpletasking je cesta. Predkladá výskumy, ktoré podkladajú jej tvrdenia. Ponúka i dva testy, ktoré vám môžu pomôcť zistiť ako na tom ste v práci a doma. Myslím si, že táto kniha je celkom dobrý základ pre túto problematiku. Je jednoduchá a jasná. Kniha ponúka, aj odpovede na odpovede multitaskerov, ktorí sa domnievajú, že so singletaskingom to nepôjde. Napriek tomu, že autorka si ide tvrdo za svojim názorom, nemyslím si, že je úplne vedľa. Tiež verím v silu singletaskingu. Robiť jednu vec a poriadne je vzrušujúce a obohacujúce. Ako napríklad len písať. Písať tento článok.

 

Aký máte názor na multitasking?
Skúsili ste niekedy singletasking?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *