Knihy

Pokrevné poutá 2: Zlatá lalie od Richelle Mead

 

Druhý diel, začína na neobvyklom mieste. Sydney sa ocitá vo podzemnom bunkri alchymistov. Našťastie, nemá problém ona, ale Keith. Sydney pokračuje vo svojej misii, udržiavať Jill, sestru morojskej kráľovnej v bezpečí. Spolu s jej ochrancom Eddiem a ich kamarátom Adriánom. Ich tím doplnila aj nová posila, ktorá má pomôcť ochrániť Jill, dhampýrka Angeline. Ich nedávny stred so strigojmi a vyriešenie záhady s tetovaniami, im odhalilo mnoho nemilých prekvapení.

 

-Ale naozaj sa loajalita a starostlivosť toľko cenia?

-Pre mňa znamenajú všetko.“

V tejto recenzií prejdeme k niekoľkým spoilerom, aby som vám vedela priblížiť dej v druhom dieli.

S piatym elementom – éterom, boli vždy problémy. Vždy bol zahalený rúškom tajomstva vo svete morojov. Adrián Ivaškov je jedným z mála, ktorý ovláda práve tento živel. Vďaka nemu je prepojený s Jill. Éter je tiež jediný element, ktorý dokáže premeniť strigoja naspäť na moroja. Napriek tomu, že je to prelomová informácia, je len málo strigojov, ktorý boli premenený naspäť.

Dvaja z nich boli Dimitrij Belikov a Soňa Karpová. Oni prichádzajú tiež, aby robili vlastný výskum, s ktorým im má Adrián, ako používatel éteru a Eddie ako damphýr pomôcť. Snažiac sa zistiť, aké známky strigojsvto zanechalo. Po strete Adriána a Sydney so strigojmi v minulom diely, sa snaží pomôcť aj Sydney.

Popri tom jej problémy narastajú, keď jej učiteľka, ktorá je aj čarodejnica, ju núti skúšať nejaké kúzla. Celkovo ich spolupráca začala nevinne. Sydney bola vždy vychovávaná k tomu, aby sa stala alchymistkou. Jej prísny otec ju učil doma. Naučil ju aj viaceré jazyky. Takže v podstate sa už nemala k jazykom, čo naučiť a tak sa rozhodla pre voliteľný predmet s touto profesorkou. Už od začiatku jej pomáhala s výskumom pre jej prácu, kde opisovala rôzne kúzla čarodejníc žijúcich v dávnych dobách. Keď sa neskôr prevalilo, že na tých kúzlách niečo bude, tak s nimi Sydney nechcela mať nič spoločné. Napriek tomu, sa s nimi stretáva i na ďalej, pretože nechce prepadnúť.

Angeline pochádza zo skupiny dampírov, žijúcich v lesoch, preto sa nevie veľmi správať v spoločnosti ľudí. Jej správanie, preto tiež spôsobuje nemalé problémy. Jej krytie je, že je ich sesternica. Angelinine sympatie k Eddiemu tomu veľmi nepomáhajú.

Pretože sa mu páčiš, Melbourneová. Takto to chalani robia. Zaplatia ti večeru, kupujú darčeky a dúfajú, že na oplátku… sa budú i oni páčiť tebe.“ spolužiak Trey

Ďalším z problémov sú lovci uprírov. Tejto myšlienke sa všetci smiali, pokým Sydney a Soňu nenapadnú traja muži s mečom. Symbol na meči ich dovedie k dávnej histórií alchymistov.

Po tomto útoku Sydney mení svoje hodnoty. Stále bola vedená k tomu, že upíri sú zlí a neprirodzení. Nie je to len kvôli ich životu, ale aj kvôli tomu, že využívajú mágiu elementov a dokážu do určitej mieri manipulovať s mysľami iných. A to je jednoducho zle. Nikto by nemal mať možnosť robiť to, napriek tomu sa čo raz viac cíti v bezpečí, keď je so svojimi novými priateľmi. A útok, troch neznámych ľudí, ktorí chceli zabiť Soňu, jej len potvrdzuje to, že i ľudia sú zlí. Ľudia ako je aj ona sama. Voči tomu nemôže zostať bezbranná.

Začne chodiť na kurzy sebaobrany aj s Adriánom. Pohráva sa i s myšlienkou obranných a ochranných zaklínadiel. Páči sa mi, že tu čarodejnice nie sú vykreslené ako niekto, z koho prúdi magická sila, ale skôr ako ľudia, ktorí majú prednosti k tomu, že keď dodržia dostatok krokov v zaklínadlách, tak ich môžu použiť. A Sydney je naozaj dobrá v tom robiť veci systematicky, pretože k tomu bola vedená.

Popri tomto všetkom, pomáha Sydney Adriánovi, aby vytrval na škole alebo ako používať automatickú prevodovku. Tiež s ním ide navštíviť jeho otca, ktorý je tak drsný, že ho podľa mňa žiaden čitateľ nemôže mať rád. Priateľstvo medzi nimi sa prehlbuje, prichádzajú tu malé drobné odtiene toho, žeby sme sa mohli dočkať aj niečo viac, ALE pre Sydneynu myseľ ani neprichádza do úvahy, aby mala rada, niekoho takýmto spôsobom, keď je pre ňu neprirodzený. Nemusí mať však obavy, pretože do je života vstúpi Brayden.

Je mi fuk, že nie je citlivý alebo nevie rozdávať komplimenty. Nikto sa nemôže pozrieť na teba v týchto šatách, v tejto plamennej nádhere a začať hovoriť o anachronizmu. Keby som bol na jeho mieste, povedal by som: Si to najnádhernejšie stvorenie, ktoré kedy kráčalo po tomto svete.“ Adrián

Brayden je kamarát jedného jej spolužiaka, s ktorým sa kamoší. Jedno vedie k druhému a začnú spolu chodiť. Majú hlbokomyselné debaty, pri ktorých sa Sydney nemusí obmedzovať. A Brayden jej intelektuálne stíha. Ale jej misia im niekedy prekazí ich spoločné plány.

Pretože je to jedna z vecí, ktoré by som v živote nečakal. Niečo ako kométa. Alebo svetový mier. Som skrátka zvyknutý na to, že si sama.“ Adrián

Pri všetkom tomto sa Sydney snaži byť tu pre Jill, Angelinu, Eddieho, Adriána, Dimitrija, Soňu, jej profesorku a pre alchymistov. Pričom Brayden nič netuší. V tomto diely sa dopátrame k tomu, či existujú lovci upírov, či to Sydney a Braydanovi vydrží a či Adrián dokáže riadiť s automatickou prevodovkou.

Plusy:

+ zaujímavé zvraty

+rozvíjanie romantických vzťahov medzi viacerými postavami

+ napätie

+ postavy sa vyvíjajú

Mínusy:

– Brayden (lebo som fanúšička Adriána :))

 

2 komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *