Knihy

Pokrvné putá od Richelle Mead

Musím sa priznať, že to nie je prvá kniha, ktorú som od autorky čítala. A práve kvôli tomu, že nie je prvá, tak som ju čítala. Hneď Vám to bližšie vysvetlím. Táto autorka napísala viacero knižných sérií. Jednou známejšou, ktorej prvý diel i sfilmovali, sa volá Upírska akadémia. Mnohé z jej knižných sérií majú šesť dielov. A tá, ktorú Vám dnes predstavím je na tom rovnako.

Nezáležalo na tom, či zlyhám alebo zomriem. Musela som to aspoň skúsiť.“ Sydney

Vzhľadom na väčší počet dielov a starší dátum vydania je ťažké zohnať niektoré diely. Nedávno sa mi ale podarilo zohnať prvý diel, a tak som mohla započať túto knižnú sériu. Teraz mi chýba už len tretí diel, ktorý sa zháňa už oveľa ľahšie ako prvý. Dalo by sa povedať, že je to pokračovanie série Upírska akadémia. Ale v tejto sérii nie sú tie isté hlavné postavy, ale iné. Niektoré postavy sa opäť objavujú i tu, ale hlavnými postavami sa v tejto sérii sa stali práve tie, ktoré predtým boli vedľajšie. A o to práve ide. Ja som si obľúbila jednu postavu. A tak to začalo. Opäť som sa po sérii Upírska akadémia vrátila do sveta upírov.

Veď je to ľahké. Považujem za hrozbu každého.“ Eddie

Majú, samozrejme, svoj vlastný systém, hierarchiu a veci tomu podobné. Upíry sa delia na morojov, ktorí sú vyššia kastová skupina, sú bledí, pijú krv a ovládajú magickú silu živlov. Aby to bolo zaujímavejšie, okrem klasických živlov je tu i piaty, ktorý sa volá éter. Len málo morojov má tento živel, ktorý sa veľmi ťažko ovláda. Druhá skupina sú dhampíri, ktorí sú niečo ako fyzická ochranka bohatších a dôležitejších morojov. Nepotrebujú piť krv, farbu pleti majú viac ako ľudia, ale majú predispozíciu byť fyzický zdatnejší. Ďalšou skupinou sú alchymisti, ktorí sa snažia ochraňovať ľudí a udržovať ich v sladkej nevedomosti od týchto zlých stvorení. Ale kto je ten najväčší nepriateľ, ktorý spája všetkých? Sú to práve strigoji. Napriek tomu, že sa ocitáme medzi upírmi, nie sú všetci nesmrteľní. Ale môžu byť, ak prídu o svoju dušu a stanú sa z nich strigoji. Zlé krvilačné beštie, ktorým na ničom nezáleží, a všetky dobré emócie ako láska, súcit a iné strácajú.

Pokrevné putá nadväzujú na poslednú knihu Upírskej akadémie, kde na trón práve zasadla nová kráľovná. Jeden zo zákonov hovorí, že panovník musí mať aspoň jedného príbuzného. A tu nastáva ten problém. Kráľovná má, len jedného. Jej sestru Jill. Preto, kým sa kráľovnej podarí zmeniť tento zákon, musí svoju sestru umiestniť niekam do bezpečia. Rozhodnú sa pre ľudskú školu v slnečnom kraji, pretože upíry, síce na slnku nezhoria, ale berie im energiu a strigojom ani nenapadne ju tam hľadať. Na túto púť sa s ňou vydáva jej ochranca Eddie Castile, kamarát Adrián Ivaškov, ktorý patrí medzi šľachtu a alchymistka Sydney Sageová, ktorá to má všetko udržať v chode bez toho, aby ich odhalili.

Najväčšie zmeny v histórii nastali preto, že si ľudia dokázali vytĺcť z hláv to, čo im do nich ostatný hustili.“ Adrián

Alchymisti majú tiež svoje prísne pravidlá, ktorým zodpovedá i spôsob ich života. Sydney má už nejaké skúsenosti s upírmi, a hlavne s dhamphírkou Rose, ktorej pomohla. Kvôli tomuto skutku je na vážkach v očiach alchymistov. Preto je pre ňu kľúčové zvládnuť túto úlohu. Jej nadriadený Keith, ktorého nenávidí, má rozhodovať o tom, či sa príliš nekamáradičkuje s upírmi. Samozrejme, ich nenávisť je obojstranná. V novej škole majú krytie, že všetci sú rodina, preto na nich nepadá podozrenie, keď sú často spolu.

Nové prostredie so sebou prináša nové tajomstvá, nových priateľov i nepriateľov. Sydney sa napriek tomu, čo jej vtĺkali alchymisti do hlavy, spriateľuje s upírmi. Jill je veľmi milá a tiež skrýva jedno veľké tajomstvo. S Adriánom sa cíti príjemne a v bezpečí, postupne sa aj z nich stávajú priatelia. Ale z akého dôvodu je tu s nimi? V škole sa tiež deje niečo zvláštne, študenti si platia nehorázne peniaze za tetovania, ktoré im prinášajú viac ako obyčajné tetovania, napr. fyzickú silu.

A Adrián… Adrián je rozhodne ten najmenej desivý upír, akého som kedy stretla. Prišiel mi ako rozmaznaný fracek, takže som z neho žiaden strach nemala. Ale akokoľvek som si to priznávala nerada, musela som uznať, že sa na neho teším. Nedávalo to zmysel, ale niečo na jeho neznesiteľnej povahe ma vždycky prinútilo zabudnúť na moje starosti. A čo bolo ešte podivnejšie, dokázala som sa s ním uvoľniť.“ Sydney

Sydney sa snaží zistiť, o čo ide. Udržať všetkých v bezpečí. No Keith jej to neuľahčuje, Jillin milostný život tiež nie, ani Adriánove zlozvyky a zmeny nálad. Podarí sa Sydney odhaliť všetky tajomstvá a pri tom splniť úlohu od alchymistov? To sa dozviete len v knihe Pokrvné putá 1.

+ Adrián Ivaškov

+ čitateľnosť

+ mnoho zaujímavých zvratov

opakujúci sa vzorec s inými autorkinými prvými dielmi iných sérií

2 komentáre

  • Lu

    Adrian Ivashkov, o nom by sa dalo tolko pisat… 😀 Najlepsia vedlajsia postava o akej som kedy citala. A najlepsia hlavna vo svojej vlastnej spin-off serii. Som rada, ze aj o nom napisala autorka seriu. Jeho sarkasticke poznamky a humor su tak jedinecne, ze clovek cely cas caka len na to, kym sa znova objavi a povie nieco vtipnea to az do poslednej kapitoly. 😉

    • Erika

      Ja som tiež veľmi rada, že napísala o ňom samostatnú sériu. Ja som sa hneď od začiatku tešila na jeho prvé repliky a strety s ním 😀 a nesklamal ma zatiaľ a to ani v inom diely čo som zatiaľ čítala. Čo na to povedať, jednoducho je to veľmi časté čakanie na Adriana 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *